REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co skarżą się Polacy Rzecznikowi Praw Obywatelskich?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Na co skarżą się Polacy Rzecznikowi Praw Obywatelskich?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie jest zadanie rzecznika praw obywatelskich? Jakie skargi składają rodacy? RPO Marcin Wiącek podsumował działalność za rok 2022.

Jakie są zadania RPO?

REKLAMA

Osoba piastująca funkcję RPO „stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania” jak głosi Ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zadaniem RPO jest rozpatrywanie skarg obywateli, badanie, czy nie doszło do naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela oraz sprawiedliwości społecznej. 

REKLAMA

Skargi wysłane do rzecznika to głosy ludzi, którzy nie są zadowoleni z tego jak funkcjonują instytucje publiczne i czują pokrzywdzeni lub traktowani niesprawiedliwie. - Tych ludzi RPO ma obowiązek reprezentować; tak rozumiem rolę urzędu – powiedział Rzecznik na posiedzeniu plenarnym Sejmu, na którym przedstawił informację o swojej działalności za rok 2022. 

 

Działalność RPO w liczbach 

W 2022 r. do Biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg, co jest największym wynikiem w historii działania urzędu. Chociaż jeszcze nie ma podsumowania 2023 r., to już wiadomo, że i miniony rok był równie obfitujący w napływające skargi od obywateli. Polacy również chętnie dzwonili do Biura z wątpliwościami odnośnie do działań różnych instytucji, łącznie udzielono ponad 35 tys. porad telefonicznych.

REKLAMA

W 2022 r. RPO wystosował 254 wystąpienia generalne, 3 wnioski do Trybunału Konstytucyjnego i zgłosił udział w 21 postępowaniach przed TK, w tym m.in. dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów, emerytur czerwcowych czy nowelizacji Kodeksu karnego. 

Jak wyglądała sprawa kasacji i skarg kasacyjnych w 2022 r.? Do sądu Najwyższego RPO wniósł ich 88, do Naczelnego Sądu Administracyjnego 16. Ponadto 26 skarg nadzwyczajnych do SN i 23 skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych. Duża część skarg została uwzględniona przez SN. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto RPO wziął udział w 8 postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka lub Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odbyło się także 79 wizytacji miejsc pozbawienia wolności w Polsce przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający w ramach Biura RPO. 

Zobacz także: RPO dla DGP: Z orzeczenia ETPC wynika, że Polska musi wprowadzić związki partnerskie
Rozwody z czasów pandemii nieważne? "Zbieramy owoce bałaganiarskiego i niechlujnego ustawodawstwa"

Na co najczęściej wpływały skargi?

Ze skarg wpływających w 2022 r. można wyodrębnić trzy obszary, w których było ich najwięcej. 

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. To spowodowało lawinę pytań zarówno od uchodźców, jak i od pomagających Polaków o przysługujące uprawnienia i obowiązki. Ponadto uruchomiona została infolinia dla uchodźców w języku ukraińskim i rosyjskim. 

Kolejną ważną i wzbudzającą niepokoje rodaków sprawą były zmiany w prawie podatkowym związane z Polskim Ładem. Pojawiły się skargi na wynagrodzenia netto, emerytury, świadczenia, problemy ze składką zdrowotną, ulgą dla klasy średniej. 

Bardzo dużo skarg wpłynęło w związku z nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego. Najwięcej z nich dotyczyło ograniczenia liczby przysługujących osadzonym połączeń telefonicznych.

Co powinno się zmienić? 

RPO Marcin Wiącek w wystąpieniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu podniósł kwestię nadużywania instytucji tymczasowego aresztowania. Warto wiedzieć, że w Polsce czas aresztu jest o połowę dłuższy niż w innych krajach Unii, często spowodowane jest to np. opieszałością sądów czy ich innymi problemami. Obecnie, zdaniem RPO, sądy zbyt pochopnie podchodzą do wymierzania akry pozbawienia wolności. Ponadto jest wielka potrzeba pochylenia się nad przepisami dotyczącymi zatrzymania obywateli przez Policję czy inne służby, w  tym możliwością rozmowy z adwokatem.

Również standardy naruszania prywatności obywateli powinny zostać poddane dyskusji. - Ingerencja w tę sferę jest dopuszczalna tylko na podstawie wyraźnego przepisu ustawy i tylko wtedy gdy jest to konieczne i po dokonaniu indywidualnej oceny takiej konieczności przez sąd – wskazał RPO. I dodał: - Rolą prawa jest zagwarantowanie, że obywatela można podsłuchiwać, śledzić, czy obserwować jego aktywność z Internecie tylko wówczas, gdy niezawisły sąd uzna to za bezwzględnie konieczne dla ochrony bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa państwa czy walki z poważną przestępczością.
Na ten moment zdobycie wielu informacji o obywatelu nie wymaga nawet zgody sądu.

Nie można pominąć również kwestii pomocy osobom wymagającym szczególnego wsparcia. Państwo i jego instytucje powinny solidaryzować się z takimi osobami, wyrównywać szansę i gwarantować prawo do życia w poczuciu godności. Organizacje pozarządowe nie mogą zastępować w tych dziedzinach państwa, chociaż robią wiele dobrego. 

Powyższe skargi i problemy to jedynie wycinek z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdego dnia do Biura wpływają skargi obywateli związane z naruszeniami dotyczącymi niemal każdej wolności i prawa człowieka. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA