REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego nie wolno sąsiadowi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Co wolno sąsiadowi, a czego robić nie może?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Życie z sąsiadami ma swoje wady i zalety. Można pożyczyć sól, poprosić o podlanie kwiatów pod nieobecność. Ale można też złościć się na zakłócanie ciszy nocnej czy palenie na balkonie. Co, zgodnie z prawem, wolno sąsiadowi, a czego nie? Warto to wiedzieć. 

Jak dobrze żyć z sąsiadem? 

„Jak dobrze mieć sąsiada” – śpiewała Halina Kunicka. „Gdy furę zmartwień kłopotów masz huk, do drzwi sąsiada zapukaj puk puk”. Dobre stosunki sąsiedzkie to przyjemniejsze mieszkanie, możliwość wzajemnej pomocy czy rozmowy. Warto dbać o wspólne relacje, uprzedzając zawczasu o hałaśliwym remoncie, dbając o porządek na wspólnych przestrzeniach czy nie zakłócając spokoju dziennego ani nocnego. Ale czasem bywa tak, że jedna strona się stara, a druga ma do tego zupełnie inne podejście. Dobrze jest wówczas znać swoje prawa. 

REKLAMA

 

Rozwiązywanie wszelkich konfliktów zawsze warto najpierw rozpocząć od rozmowy. Na przykład, sąsiad może nie mieć świadomości, że zakłóca spokój, a upomniany przeprasza i zaczyna stosować się do zasad. Ale jak postępować z sąsiadem, który nie chce współpracować?

Czego nie wolno sąsiadowi

Warto wiedzieć, że są przepisy, które zabezpieczają prawo człowieka do spokoju. 

Art. 144 kodeksu cywilnego mówi jasno: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych” Natomiast w artykule 51. Kodeku wykroczeń znajduje się zapis o tym, że osoba zakłócająca spokój (dzienny czy nocny) może podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Również podżegający do tych czynów nie pozostaną bezkarni. 

Czym jest wobec tego zakłócanie spokoju i korzystania z nieruchomości sąsiednich? Zakres jest dość szeroki: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • długotrwały ogłuszający remont,
  • hałaśliwe i wielogodzinne szczekanie psa,
  • donośne awantury,
  • huczne imprezy,
  • głośne granie na instrumentach,
  • porzucanie nieczystości,
  • dym papierosowy przedostający się od sąsiadów,
  • zasłonięcie okna uniemożliwiające dostęp do światła,
  • emisja uciążliwych zapachów.

Powyższe sytuacje dotyczą zarówno sąsiadów w blokach jak i w domach. Ponadto w przepisach znajdziemy jeszcze inne wytyczne regulujące prawo sąsiedzkie, w tym stosunki graniczne. Nadużyciem ze strony sąsiada jest, gdy na przykład: 

  • zabrania korzystać z drogi, która jest jedyną możliwością dojazdu do drogi publicznej,
  • nie pozwala wchodzić na posesję, aby usunąć zwieszające gałęzie czy zebrać owoce,
  • nie partycypuje w kosztach utrzymania murów czy płotów znajdujących się na granicy gruntów,
  • wykonuje roboty naziemne, które grożą sąsiednim nieruchomościom utratą oparcia,
  • domaga się oddania owoców lub gałęzi przechodzących z jego posesji na posesję sąsiada, jeśli uprzednio nie dochował terminu ich usunięcia czy zbioru.

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

W zależności od miejsca zamieszkania i sposobu zakłócania spokoju możliwości jest kilka. Mieszkaniec bloku w sytuacji uporczywego zaburzania spokoju może się zgłosić w pierwszej kolejności do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku chęci szybkiej interwencji należy zadzwonić po policję lub straż miejską. 

Zobacz także: Osoba trzecia omyłkowo wyrzuciła cudze rzeczy do śmieci. Czy można ją pozwać?
Polacy uciekają z miast. Które wyludniają się najszybciej? Najnowsze dane

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

REKLAMA

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

REKLAMA

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

REKLAMA