Zwolnienie z abonamentu RTV osób niepełnosprawnych. Przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność przedłużenia ważności orzeczeń wynika z art. 6bb USTAWY z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
REKLAMA
Procedurę opisaliśmy w artykule:
Dlaczego nie trzeba przedłużać ważności zwolnienia dla abonamentu RTV?
Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych (z wyjątkiem osób w wieku 75+), obowiązane są zgłosić placówce pocztowej operatora wyznaczonego, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 30 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.
Po złożeniu wniosku w powiatowym zespole ds orzekania nie następuje zmiana stanu prawnego co do uprawnień osób niepełnosprawnych. W dalszym ciągu ma ważne orzeczenia o niepełnosprawności. Dotyczy to jednak tych osób, które są zwolnione z abonamentu RTVna podstawie ww wskazanego orzeczenia.
Niepełnosprawność a zwolnienie z abonamentu RTV po 30 września 2024 r.
Są zwolnione z abonamentu RTV w 2024 r. osoby, co do których orzeczono o:
a) zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
b) całkowitej niezdolności do pracy, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2022.504,1504,2461 t.j.) lub
c) znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2023.100,173,240 t.j.) lub
d) trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U.2023.208 t.j.).
Co trzeba przedstawić Poczcie Polskiej?
Orzeczenie właściwego organu orzekającego, albo orzeczenie właściwej instancji sądu uchylające wcześniejszą decyzję organu orzekającego.
Abonament RTV a świadczenie pielęgnacyjne po 30 września 2024 r.
Sytuacja się komplikuje w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego - przysługuje nie osobie niepełnosprawnej, a jej opiekunowie. Dlatego podstawą zwolnienia nie jest orzeczenie o niepełnosprawności (to wydano dla osoby niepełnosprawnej), a decyzja administracyjna (ta wydana dla opiekunka).
Są zwolnione z abonamentu RTV w 2024 r. osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.
Co trzeba przedstawić Poczcie Polskiej?
Decyzję właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej albo decyzja jednostki organizacyjnej ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.
Istnieją wątpliwości jak ma postąpić Poczta Polska co do przedłużenia ważności zwolnienia dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne. Czekamy na pismo z Poczty Polskiej wyjaśniające tą sytuację.
Pełny wykaz osób zwolnionych z abonamentu RTV i dokumentów wymaganych przez Pocztę Polską
Pełny wykaz w poniższej tabeli [PDF do ściągnięcia]:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat