Wsparcie osób starszych. Co z wyższym zasiłkiem pogrzebowym i wdowią rentą?
REKLAMA
REKLAMA
Polityka wobec osób starszych
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski powiedział PAP, że wśród priorytetów resortu jest wprowadzenie renty wdowiej oraz podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad tym, by zwiększyć wsparcie dla osób starszych.
"Należy jednak pamiętać, że inicjatywy te nie wyczerpują całej polityki wobec osób starszych, w tym także osób starszych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej po stracie małżonka" - zaznaczył.
Poinformował, że w resorcie trwają prace i analizowane są różne rozwiązania, by zwiększyć wsparcie dla osób starszych po stracie małżonka. Dodał, że w tej chwili w wykazie prac legislacyjnych rządu jeszcze nie ma takich projektów, ale będą się one pojawiały.
Renta wdowia
Przypomniał, że w Sejmie znajduje się obywatelski projekt dotyczący renty wdowiej, który pojawił się w zeszłej kadencji Sejmu. Przypomniał, że projekty obywatelskie nie podlegają zasadzie dyskontynuacji. Dlatego - jak dodał - marszałek Sejmu zdecyduje, kiedy projekt w sprawie renty wdowiej będzie procedowany. Dalsze prace legislacyjne i ich tempo nie zależą więc od resortu, lecz od marszałka Hołowni.
Podkreślił, że ministerstwo będzie brało aktywny udział w pracach nad projektem, a sam projekt potrzebuje zmian. Dla przykładu podał, że w projekcie znajdują się konkretne daty wejścia w życie omawianych rozwiązań z 2023 r., które muszą ulec modyfikacji.
"Służymy wszelką pomocą i zaangażowaniem w ten proces legislacyjny" - dodał Gajewski.
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej wpłynął do Sejmu 11 kwietnia 2023 roku. 20 listopada 2023 r. został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Obecnie w małżeństwie emerytów po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 procent renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50 procent swojej emerytury.(PAP)
Autorka: Iga Leszczyńska
iga/ mhr/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA