Lekcje religii w szkołach. Konkordat gwarantuje katechezę
REKLAMA
REKLAMA
- Nowa minister edukacji zapowiada zmiany
- Konkordat gwarantuje katechezę w szkołach
- Konieczny udział rodziców dzieci uczęszczających na katechezę
Nowa minister edukacji zapowiada zmiany
W środę, 13 grudnia 2023 r., Barbara Nowacka, nowa minister edukacji, zadeklarowała, że godzinna lekcja religii w szkołach jest w zupełności wystarczająca. Jednocześnie zapewniła, że nie wyobraża sobie dokonywania zmian bez kontaktu z Episkopatem.
REKLAMA
Nowacka zapowiedziała też, że będzie się starała, żeby ocena z religii nie była liczona do średniej na świadectwach „ponieważ nie jest oceniająca wiedzę, tylko oceniająca formację i wiarę", a lekcje religii były na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Konkordat gwarantuje katechezę w szkołach
Komentując tę wypowiedź bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, przypomniał, że nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w Konkordacie. Wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem.
Dodał też, że gdyby rozmowy miały dotyczyć w ogóle obecności lub nieobecności katechezy w szkole, to właściwym organem jest Kościelna Komisja Konkordatowa.
Konieczny udział rodziców dzieci uczęszczających na katechezę
REKLAMA
Bp Miziński podkreślił, że kwestia regulacji tego, czy to będą dwie godziny katechezy czy jedna, czy katecheza będzie na pierwszej godzinie lekcyjnej czy na ostatniej, czy ocena z religii będzie na świadectwie czy też nie - to wszystko są kwestie, które mogą być regulowane w wyniku normalnych rozmów.
Bp Miziński dodał także, że w Konkordacie jest zaznaczone, iż katecheza ma być w szkole organizowana zgodnie z wolą rodziców uczących się tam dzieci. "A więc tutaj do wysłuchania jest także środowisko rodziców dzieci, które na tę katechezę chcą uczęszczać" - dodał.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat