Koniec projektu "Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych". Jest zapowiedź ustawy o asystencji
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych"
- Podsumowanie projektu i zapowiedź ustawy o asystencji
- Polityka wobec osób niepełnosprawnych zgodna z Konwencją ONZ
Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych"
REKLAMA
31 grudnia 2023 r. kończy się realizacja projektu "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych". Projekt realizowało Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Partnerami byli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi.
REKLAMA
Celem projektu jest przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego modyfikacji i nowych instrumentów w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Mają one zapewnić możliwie samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, w tym podniesienie jakości i efektywności działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wypracowanie, przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu usług asystenckich świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Podsumowanie projektu i zapowiedź ustawy o asystencji
Na konferencji podsumowującej realizację projektu "Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że jest to bardzo ważny projekt oraz że bardzo się cieszy, że będzie mogła korzystać z już wypracowanego dorobku.
Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała przygotowanie ustawy o asystencji. Stwierdziła, że w pracach będzie niezwykle przydatny standard asystencji. Wymieniła także m.in. instrumenty budżetu osobistego, asystę prawną, wsparcie wytchnieniowe, wspomagającą alternatywną komunikację oraz fundusze wspierające.
Polityka wobec osób niepełnosprawnych zgodna z Konwencją ONZ
REKLAMA
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych jest bardzo ważnym dokumentem, którego ma zamiar się trzymać. Podkreśliła, że "To, co jest niezwykle istotne i to, co będzie przyświecało także ministerstwu w dalszych pracach nad wdrażaniem rozwiązań (...) to to, że projekt był realizowany zgodnie z kierunkiem wyznaczanym przez Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych".
"Będę chciała, by polityka wypracowywana, polityka wobec osób z niepełnosprawnościami wypracowywana w resorcie, na czele którego mam zaszczyt stanąć, sprzyjała i była zgodna z tymi standardami" - dodała.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat