Ministrowie w rządzie Tuska

Ministrowie w rządzie Tuska. Kto w nim zasiądzie? LISTA MINISTRÓW / Paweł Supernak / PAP

Do Sejmu wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów. LISTA MINISTRÓW

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów

Dzisiaj, 12 grudnia, do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Na podstawie art. 154 ust. 3 Konstytucji RP premier Donald Tusk złożył do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wybór składu Rady Ministrów. Zgodnie z nim wniesiono o wybór:

  • Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-TD) na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra obrony narodowej.
  • Krzysztofa Gawkowskiego (Nowa Lewica) na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra cyfryzacji.
  • Macieja Berka na urząd ministra - członka Rady Ministrów.
  • Adama Bodnara na urząd ministra sprawiedliwości.
  • Agnieszkę Buczyńską (Polska 2050 - TD) na urzędy ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
  • Borysa Budkę (KO) na urząd ministra aktywów państwowych.
  • Marzenę Czarnecką na urząd ministra przemysłu.
  • Andrzeja Domańskiego (KO) na urząd ministra finansów.
  • Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) na urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
  • Jana Grabca (KO) na urząd ministra - członka Rady Ministrów.
  • Paulinę Hennig-Kloskę (Polska 2050 - TD) na urząd ministra klimatu i środowiska.
  • Krzysztofa Hetmana (PSL-TD) na urząd ministra rozwoju i technologii.
  • Marcina Kierwińskiego (KO) na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji.
  • Dariusza Klimczaka (PSL-TD) na urząd ministra infrastruktury.
  • Katarzynę Kotulę (Nowa Lewica) na urząd ministra do spraw równości.
  • Izabelę Leszczynę (KO) na urząd ministra zdrowia.
  • Sławomira Nitrasa (KO) na urząd ministra sportu i turystyki.
  • Barbarę Nowacką (KO) na urząd ministra edukacji.
  • Marzenę Okłę-Drewnowicz (KO) na urząd ministra do spraw polityki senioralnej.
  • Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz (Polska 2050 - TD) na urząd ministra funduszy i polityki regionalnej.
  • Czesława Siekierskiego (PSL-TD) na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
  • Tomasza Siemoniaka (KO) na urząd ministra - członka Rady Ministrów.
  • Bartłomieja Sienkiewicza (KO) na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Radosława Sikorskiego (KO) na urząd ministra spraw zagranicznych.
  • Adama Szłapkę (KO) na urząd ministra do spraw Unii Europejskiej.
  • Dariusza Wieczorka (Nowa Lewica) na urząd ministra nauki.

Expose Tuska w Sejmie

Premier Donald Tusk przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie

PAP

 

Ministrowie w rządzie Donalda Tuska

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie Donalda Tuska - kandydata KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na premiera - z kandydatami na ministrów. Tusk powiedział dziennikarzom, że było to "robocze spotkanie z kandydatami do przyszłego gabinetu". "Kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania" - powiedział po spotkaniu rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, który - według nieoficjalnych informacji - ma zostać szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rzecznik PO wskazał kiedy członkowie rządu Donalda Tuska zostaną oficjalnie przedstawieni. "Premier Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów Sejmowi na posiedzeniu we wtorek 12 grudnia, wtedy, kiedy już będzie oficjalnie premierem. Sejm wysłucha propozycji składu tego rządu i nastąpi głosowanie nad wyborem Rady Ministrów" - powiedział. "To jest moment, w którym właściwie rząd zaczyna pracę" - dodał.

Polityk PO podkreślił przy tym, że jest mnóstwo problemów, które wymagają natychmiastowego rozwiązania. "A właściwie powinny być rozwiązane w ostatnich trzech-czterech miesiącach, a nie zostały rozwiązane i grożą paraliżem wielu dziedzin życia" - powiedział rzecznik PO.

Wśród nich wskazał m.in. na służbę zdrowia, kwestie dot. funkcjonowania górnictwa, a nawet kwestie funkcjonowania korespondencji urzędowej. "To wszystko zostało zaniedbane, zawalone, nie jest przygotowane. I trzeba podjąć bardzo szybkie kroki - i organizacyjne i legislacyjne - żeby nie doprowadzić do paraliżu państwa. Taki nam zostawia spadek rząd premiera Mateusza Morawieckiego" - powiedział Grabiec.

Skład Rady Ministrów

We wtorek 12. grudnia o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Autor: Daria Kania

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...