In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.
REKLAMA
REKLAMA
- Wniosek odrzucenie ustawy
- Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo
W dniu 8 grudnia 2023 r. Senat opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Za przyjęciem ustawy bez poprawek, co rekomendowała senacka komisja zdrowia, było 59 senatorów, przeciw 23, a 3 wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
Wniosek odrzucenie ustawy
Wcześniej w głosowaniu izba nie poparła wniosku grupy senatorów PiS o odrzucenie ustawy. Wniosek w tej sprawie złożyli: Michał Seweryński, Zdzisław Pupa, Marek Komorowski, Andrzej Pająk, Janina Sagatowska, Alicja Zając i Jerzy Chróścikowski.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.
Jak poinformował PAP prowadząca obrady marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała po piątkowym głosowaniu, że bardzo cieszy się, że ustawa obywatelska została przez Senat przyjęta. "To bardzo dobry początek naszych prac" – stwierdziła. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA