Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych" / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

Pytany o to, czy da się szybko naprawić media publiczne, Robert Kwiatkowski powiedział w RMF FM: "nie". Dopytany, "czy Donald Tusk nie wiedział, co mówi, gdy powiedział we wrześniu br., że będziemy potrzebowali 24 godziny, żeby TVP PiS-owska, rządowa zmieniła się znowu w publiczną", członek RMN powiedział: "ja tak nie powiedziałem, być może Donald Tusk wie więcej, albo potrafi to zrobić". "Wydaje mi się, że to są procesy, powiedziałbym nawet, wieloletnie. I o zgrozo sądzę, że my raczej od modelu dobrej - jak na polskie warunki - TVP czy w ogóle mediów publicznych raczej się oddalamy niż przybliżamy" - ocenił Kwiatkowski.

Zwrócił uwagę, że "mówiąc o procesach wieloletnich, odwołuje się np. do stanu z początku lat 90. XX wieku". "Po prostu stosunek do TVP i standardy w mediach publicznych są pochodną pewnej kultury politycznej, a ona nam w Polsce się ześlizguje w stronę bardzo konfrontacyjną, taką agresywną. Pewną rolę odgrywają tu również media społecznościowe" - wyjaśnił. "Czujemy wyraźnie, a przynajmniej ja to tak odczuwam, ta atmosfera konfrontacji i wrogości między dwoma tworzącymi się, wielkimi obozami politycznymi raczej narasta niż maleje" - ocenił Robert Kwiatkowski.

Od czego trzeba zacząć naprawę mediów publicznych?

Pytany od czego trzeba zacząć naprawę mediów publicznych, członek RMN powiedział: "od zmiany twarzy". "To, czego się ekipa Jacka Kurskiego dopuściła na Telewizji Polskiej, to jest jednak rzecz bez precedensu. Straszna" - tłumaczył członek RMN. "Standardy zostały potwornie obniżone. I oczywiście można różnym prezesom w różnych latach, także i mnie, pewne rzeczy zarzucać, ale jednak to, co się stało od 2016 r., to było coś bez precedensu" - mówił. "To była kompletnie nowa jakość. To był rzeczywiście wydział propagandy Nowogrodzkiej i ludzie to widzieli. To był fundament polityki (Jarosława - PAP) Kaczyńskiego tworzenia wielkiego obozu politycznego. Polityki skutecznej" - ocenił. "No bo mamy, mimo oczywistego zwycięstwa tzw. opozycji demokratycznej, do czynienia z przegranym ponad siedmioipółmilionowym obozem politycznym ludzi, którzy na początku trzeciej kadencji chcieli dalej głosować na PiS" - zaznaczył Kwiatkowski.

Czy RMN powinna zostać zlikwidowana?

Pytany, czy RMN powinna zostać zlikwidowana, Robert Kwiatkowski powiedział: "to zależy, ku czemu zmierzamy". "Jaki ma być docelowy model tego rynku medialnego, bo ja jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której ta RMN z zupełnie innymi funkcjami, ale jednak istnieje obok Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), obok Urzędu Komunikacji Elektronicznej" - wyjaśnił. Dodał, że mogłaby pełnić funkcję "reprezentanta mediów publicznych w ogóle".

"KRRiT jest organem właściwym w sprawach radiofonii i telewizji, czyli swego rodzaju regulatorem całego rynku medialnego, a jednocześnie ta sama Rada pełni w zastępstwie Skarbu Państwa funkcje właścicielskie w stosunku do mediów publicznych. To znaczy, że jest z jednej strony +sędzią+, a z drugiej +stroną+" - przypomniał. "Nie wiem, czy tak powinno być, ale oczywiście rzecz jest do dyskusji i to powinno być część większego pakietu zmian, który - mam nadzieję - nowy rząd, nowa władza szybko wprowadzą na rynku audiowizualnym" - wyjaśnił członek RMN.

Czy abonament RTV powinien ulec likwidacji?

Pytany, "czy abonament RTV powinien ulec likwidacji", członek RMN powiedział: "abonament RTV jest nie do uratowania". "Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament to nie będzie czy nie powinna być podstawowa forma finansowania mediów publicznych" - ocenił. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych" - podkreślił Robert Kwiatkowski.

autor: Grzegorz Janikowski

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...