Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte
REKLAMA
REKLAMA
- Wigilia w niedzielę handlową
- Zakaz handlu w Wigilię – nowe przepisy
- Dwie niedziele handlowe przed Wigilią
- Jakie sklepy mogą handlować w Wigilię
- Co grozi za złamanie zakazu handlu
- Co dalej z ustawą nowelizującą?
Wigilia w niedzielę handlową
W 2023 r. jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na 24 grudnia, tj. Wigilię. Według obecnego stanu prawnego, jeżeli Wigilia przypada w niedzielę, to w placówkach handlowych po godz. 14.00 zakazane są:
REKLAMA
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Zakaz handlu w Wigilię – nowe przepisy
Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni jednoznacznie przesądza, że Wigilia, która przypada na niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu.
Takie rozwiązanie posłowie uzasadniają szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.
Dwie niedziele handlowe przed Wigilią
Ponadto w nowych przepisach wskazano, że w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi.
Ustawa nie przewiduje ograniczenia handlu w te dni do określonych godzin.
Jakie sklepy mogą handlować w Wigilię
Nowelizacja nie wprowadza bezwzględnego zakazu handlu w Wigilię przypadającą na niedzielę. W niektórych placówkach handlowych handel jest dopuszczalny. Zakaz nie obowiązuje m. in.:
- na stacjach paliw płynnych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych;
- w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
- w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w strefach wolnocłowych;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
- w kwiaciarniach;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami.
Co grozi za złamanie zakazu handlu
Za złamanie zakazu handlu w Wigilię grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 100000 zł.
Co dalej z ustawą nowelizującą?
Sejm uchwalił ustawę nowelizującą na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2023 r. i przekazał ją do Senatu. Na posiedzeniu 30 listopada 2023 r. Senat nie zgłosił nowych wniosków o charakterze legislacyjnym i przyjął ustawę bez poprawek.
Teraz ustawa trafi do podpisu przez Prezydenta.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podstawa prawna:
- art. 5 – 8 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 158)
- art. 1 - 2 ustawy z 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – czeka na podpis Prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat