Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Szef MSWiA ponownie przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją
"Kontrolę graniczną osób, przywróconą tymczasowo (...) przedłuża się na okres od dnia 4 grudnia 2023 r. do dnia 2 stycznia 2024 r." - czytamy w rozporządzeniu.
W niedzielę, 3 grudnia o północy kończy się poprzedni okres, na który minister wprowadził tymczasową kontrolę na granicy ze Słowacją. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem, które wejdzie w życie w sobotę, tymczasowe kontrole zostaną przedłużone do 2 stycznia.
Kontrole na granicy polsko-słowackiej
Kontrola graniczna ze Słowacją została wprowadzona 4 października w trybie pilnym na podstawie kodeksu granicznego Schengen. Po pierwszych dziesięciu dniach, przedłużono ją na kolejne, 20-dniowe okresy: od 14 października do 2 listopada, a później od 3 do 22 listopada oraz na 11 dni od 23 listopada do 3 grudnia. W trybie pilnym maksymalny całkowity okres przywrócenia kontroli może wynosić dwa miesiące i upływa 3 grudnia.
W tzw. trybie normalnym o wprowadzeniu kontroli Komisja Europejska musi zostać poinformowana z czterotygodniowym wyprzedzeniem. 13 października ówczesny szef MSWiA informował, że Komisja Europejska została już powiadomiona.
Tak jak do tej pory granicę można przekraczać zarówno pieszo jak i samochodem na przejściach: Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie) oraz Korbielów, Zwardoń, Ujsoły, Bór i Jaworzynka (woj śląskie), i Leluchów, Konieczna, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów, Winiarczykówka (woj. małopolskie).
Kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją to Łupków (Podkarpackie), Muszyna (Małopolskie) i Zwardoń (Śląskie).
Przejścia, gdzie dopuszczony jest wyłącznie ruch pieszy to: Zwardoń - Mýto i Ożenna. Ostatnie z tych przejść przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci. (PAP)
mas/wnk/ apiech/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat