Obserwujemy stopniowe zanieczyszczanie przestrzeni kosmicznej. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Pierwsza kara finansowa została skierowana na spółkę DISH Network z USA.
Pierwszy w historii „mandat” za śmieci w kosmosie
Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC), po zakończonym dochodzeniu uznała, że spółka DISH Network (duży nadawca telewizji satelitarnej w Stanach Zjednoczonych) powinna zapłacić karę finansową za brak deorbitacji swojego satelity (spółka pozostawiła swojego satelitę i nie dokonała jej ściągnięcia na Ziemię).
W tym miejscu należy wskazać, że FCC nałożyło karę na spółkę DISH Network w wysokości 150 tysięcy dolarów amerykańskich. Kara nie jest zbyt wysoka, gdyż w stosunku do obrotów tej spółki jest wartością, która nie zwraca żadnej specjalnej uwagi. Zdecydowanie na pochwałę zasługuje sam fakt piętnowania zanieczyszczania przestrzeni kosmicznej.
Śmieci kosmiczne - definicja
Czym są kosmo-śmieci? Zgodnie z art. 2 pkt 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE – śmieci kosmiczne oznaczają wszystkie obiekty kosmiczne, w tym statki kosmiczne lub ich części i elementy, znajdujące się na orbicie ziemskiej lub wchodzące w atmosferę ziemską, które nie funkcjonują lub nie służą już określonemu celowi, w tym części rakiet lub sztucznych satelitów, lub nieaktywne sztuczne satelity.
Podsumowanie
Kary finansowe za zanieczyszczanie przestrzeni zarówno na Ziemi oraz w kosmosie powinny mieć charakter wychowawczy i skutecznie odstraszać każdego, kto chciałby działać przeciwko tej zasadzie. Niestety już teraz skala zanieczyszczeń przestrzeni kosmicznej jest dość spora. Kolejne raporty w tym zakresie przynoszą nam coraz to wyższe ilości koso-śmieci pozostawionych przez różnego rodzaju spółki i podmioty, które eksplorują lub wykorzystują szeroko rozumianą przestrzeń kosmiczną dla potrzeb własnych działalności gospodarczych.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl