Pomimo tego, że przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) – dalej „u.c.e.b.”, obowiązują już od dłuższego czasu, w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania odnośnie budynków w stosunku do których nie trzeba sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to istotna kwestia, która wymaga jednoznacznego określenia szczególnie, że regulacja ta wprost wynika z przepisów u.c.e.b.
- Jakie budynki nie wymagają sporządzania charakterystyki energetycznej?
- Istotna regulacja zawarta w przepisach prawa budowlanego w odniesieniu do charakterystyki energetycznej
Jakie budynki nie wymagają sporządzania charakterystyki energetycznej?
W tym miejscu należy wskazać na art. 3 ust. 4 u.c.e.b, w którym ustawodawca wprost wskazał, że obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej nie dotyczy budynku:
podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).
Istotna regulacja zawarta w przepisach prawa budowlanego w odniesieniu do charakterystyki energetycznej
Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci papierowej albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci elektronicznej – w przypadku budynków, z wyłączeniem budynków, o których mowa w art. 3 ust. 4 u.c.e.b. (wymienione powyżej).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682);
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497).