Listopad ostatnim miesiącem na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną dla dziecka
REKLAMA
REKLAMA
- Jak złożyć wniosek o pieniądze na szkolną wyprawkę?
- Kiedy wypłata świadczenia dobry start?
- Ile wynosi świadczenie?
🌐 Do 30 listopada br. rodzice uczniów mają czas na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia w tegorocznej edycji programu #DobryStart. Wnioski można składać drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się na wskazane konto bankowe.⤵️https://t.co/VCSfO8SQ0i
November 8, 2023
"W tegorocznej edycji programu „Dobry start”, ze świadczenia na wyprawkę szkolną skorzystało już 4,5 mln dzieci. Od 1 lipca do rodzin trafiło w ramach tego programu już 1,36 mld zł." - czytamy w komunikacie resortu rodziny.
Jak złożyć wniosek o pieniądze na szkolną wyprawkę?
Wnioski składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną poprzez:
- bankowości elektroniczną,
- system Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub przez
- Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Wypłata przyznanego świadczenia również odbywa się w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.
Kiedy wypłata świadczenia dobry start?
Rodzice, którzy zawnioskowali o świadczenie w lipcu lub w sierpniu mogli otrzymać wsparcie do końca września. W przypadku ubiegania się o świadczenie w późniejszym terminie np. w listopadzie, świadczenie powinno zostać wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Świadczenie dobry start jest wypłacane jednorazowo bez względu na dochód. Przysługuje ono na dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a na uczące się w szkole dziecko niepełnosprawne - do ukończenia 24. roku życia.
O wsparcie może wnioskować matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek składa składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Ile wynosi świadczenie?
Co do zasady świadczenie dobry start przysługuje w wysokości 300 zł.
Jeżeli jednak dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.
Warto pamiętać, iż świadczenie to nie przysługuje:
- jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
- na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. z 2021 r., poz. 1092)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat