Nowość w ZUS: świadczenie wspierające. Dla kogo prawie 3500 zł?
REKLAMA
REKLAMA
- Nowość w ZUS: świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r.
- Dla kogo prawie 3500 zł
- Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające
- Świadczenie wspierające - harmonogram wypłat 2024 r., 2025 r., 2026 r.
Nowość w ZUS: świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Nowe świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnościami powyżej 18 r. ż. i nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego, ani nie będzie zastępowało innych forma wsparcia, jak np. renty socjalnej. Świadczenie będzie również wolne od zajęć komorniczych.
REKLAMA
Zgodnie z Art. 3 Ustawy o świadczeniu wspierającym z 7 lipca 2023 r. (opublikowanej w Dzienniku Ustaw 26 lipca 2023 r.) celem świadczenia jest „udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób”. Przy czym świadczenie będzie przysługiwało osobie z niepełnosprawnościami, która uzyska ocenę ustalającą potrzeby wsparcia na poziomie minimum 70 punktów.
Na czym będzie polegała ocena potrzeby wsparcia? Ze informacji na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że ocena będzie dokonywana przez zespoły specjalistów w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami (lub w razie potrzeby w innym miejscu) i będzie określała funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnościami w każdym jej aspekcie, uwzględniając konieczność technologii wspierających. To znaczy, że istotna będzie zdolność do wykonywania codziennych czynności, ale także np. wiek.
Świadczenia nie otrzyma osoba, która przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnościami.
Dla kogo prawie 3500 zł
Świadczenie wspierające będzie obliczane na podstawie renty socjalnej, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto (1445 zł). Oznacza to, że gdy wysokość renty socjalnej wzrośnie, podniesie się także wysokość świadczenia wspierającego.
Wysokość świadczenia będzie zaokrąglana w górę do pełnej złotówki.
W zależności od określonej w punktach potrzeby wsparcia, świadczenie będzie wypłacane na sześciu progach i będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości:
- 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów;
- 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów;
- 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów;
- 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów;
- 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
- 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
- 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów.
Oznacza to, że na najniższym progu będzie można uzyskać niecałe 700 zł wsparcia, a na najwyższym nawet około 3500 zł
Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające
Wnioski o świadczenie wspierające składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna wyłącznie drogą elektroniczną.
Do wniosku zawierającego dane wnioskodawcy należy dołączyć orzeczenie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, obejmujące w szczególności numer decyzji, a także odpowiednie zaświadczenia, oświadczenia i dowody pozwalające ustalić prawo do świadczenia wspierającego.
Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia zostanie złożony wniosek, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek.
Świadczenie wspierające - harmonogram wypłat 2024 r., 2025 r., 2026 r.
Świadczenie wspierające nie będzie wypłacane wszystkim ubiegającym się o nie w tej samej kolejności. Ustawa określa aż trzy terminy wypłat, najwcześniej dodatkowe pieniądze otrzymają osoby, które uzyskały największą liczbę punktów. Harmonogram wypłat przedstawia się następująco:
- od 1 stycznia 2024 r. - osoby z największymi potrzebami wsparcia, punktacja od 87-100;
- od 1 stycznia 2025 r. - osoby z potrzebami wsparcia punktowanymi od 78 do 86 pkt;
- od 1 stycznia 2026 r. - osoby z potrzebami wsparcia punktowanymi od 70 do 77 pkt.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA