REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać próbę oszustwa z wykorzystaniem kodów QR? [PRZYKŁADY]

Kod QR
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Quishing, czyli oszustwo z wykorzystaniem kodów QR staje się coraz bardziej powszechne. Ostatnio przyjęło formę mandatów zostawianych kierowcom za wycieraczką. Ale ataków takich jest więcej, można je znaleźć np. w skrzynkach e-mail. Jak rozpoznać atak hakerski? Jak zadbać o bezpieczeństwo? 

Mieszkańcy Warszawy w ostatnich tygodniach znajdowali za wycieraczkami swoich samochodów mandaty z kodem QR. Zeskanowanie go prowadziło do fałszywej strony, na której ofiary miały pozostawić swoje dane. Ataków z wykorzystaniem kodów QR jest znacznie więcej. Wiadomości od cyberprzestępców możemy też znaleźć w skrzynkach e-mail. 

REKLAMA

Czym jest kod QR

REKLAMA

Kod QR (Quick Response) to dwuwymiarowy kod kreskowy pozwalający użytkownikom na udostępnianie adresów URL witryn internetowych czy danych kontaktowych lub dokonywanie płatności. Choć kody QR ułatwiły nasze codzienne życie, otworzyły również nowe możliwości przed cyberprzestępcami.

- Ataki phishingowe przy użyciu kodów QR, zwane jako quishing, są coraz powszechniejsze i stały się sporym zagrożeniem nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale też organizacji. Cyberprzestępcy wykorzystują kody QR w atakach e-mailowych, aby oszukać odbiorców i skłonić ich do odwiedzenia złośliwych witryn lub pobrania złośliwego oprogramowania na swoje urządzenia. Ta taktyka jest skuteczna, bo kod QR w wiadomości e-mailowej stanowi pewne novum i nie powoduje poczucia zagrożenia, jakie wzbudzają w nas choćby linki dołączone do wiadomości – tłumaczy Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Oszustwa przy pomocy kodu QR

Oto przykłady taktyk, jakie wykorzystują cyberprzestępcy w atakach e-mailowych z użyciem kodów QR:

Linki phishingowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atakujący osadzają kody QR w e-mailach phishingowych, zachęcając użytkowników do zeskanowania kodu i odwiedzenia fałszywej strony, która sprawia wrażenie zaufanej usługi lub aplikacji. Ofiary zazwyczaj są proszone o podanie swoich danych do logowania, które są następnie przechwytywane przez przestępcę.

Fałszywe kody QR mogą również prowadzić do ankiet lub formularzy, które żądają danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres czy numer PESEL. Ofiary mogą być zwabione obietnicami nagród lub prezentów w zamian za informacje.

Przykłady ataków phishingowych za pomocą kodów QR w wiadomościach e-mail:

1

 

 

Źródło zewnętrzne

2

 

 

Źródło zewnętrzne

Kody QR prowadzą do starannie przygotowanych fałszywych stron logowania, takich jak ta:

3

3

 

Źródło zewnętrzne

Pobieranie złośliwego oprogramowania

Kody QR mogą prowadzić ofiary także do fałszywych witryn, które automatycznie pobierają złośliwe oprogramowanie na urządzenie ofiary po zeskanowaniu kodu QR. Zainstalowane w taki sposób oprogramowanie szpiegujące lub ransomware pozwala atakującym na kradzież danych lub przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Przejmowanie urządzeń

Kody QR mogą również być używane do otwierania witryn z mechanizmami płatności, obserwowania kont na portalach społecznościowych, a nawet wysyłania wcześniej napisanych wiadomości e-mail z kont ofiar. Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą łatwo podszywać się pod swoje ofiary, atakując inne osoby z ich listy kontaktów.

Wykrywanie ataków za pomocą kodów QR w wiadomościach e-mail

Ataki z wykorzystaniem kodów QR są trudne do wykrycia za pomocą tradycyjnych metod filtrowania wiadomości e-mail. Brak w nich bowiem linku czy złośliwego załącznika do zeskanowania. Filtrowanie poczty elektronicznej nie jest zaprojektowane w taki sposób, aby śledzić kod QR. Trudnością jest też to, że rzeczywiste zagrożenie jest przekierowywane na inne urządzenie, które może nie być chronione przez firmowe oprogramowanie zabezpieczające.

Jak rozpoznać, że to atak hakerski

- Jednym ze sposobów wykrywania takich ataków jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii rozpoznawania obrazów. Fałszywy kod QR zazwyczaj nie jest jedynym sygnałem złośliwej wiadomości. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji biorą również pod uwagę inne elementy, takie jak nadawca, treść, rozmiar obrazu i jego umieszczenie. To pomaga identyfikować złośliwe e-maile. Informację o atakach z wykorzystaniem kodów QR warto też włączyć do programu cyklicznych szkoleń dla pracowników. Muszą oni wiedzieć, że konieczne jest zachowanie ostrożności podczas skanowania kodów, i podchodzić z odpowiednią ostrożnością do wiadomości zawierających takie kody – podsumowuje Mateusz Ossowski z Barracuda Networks.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA