31 października wygasną niektóre profile zaufane. Komu wygaśnie profil?
REKLAMA
REKLAMA
Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy. W ten sposób można złożyć np.: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.
REKLAMA
Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak: Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy itd.
Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, standardowo ważność profilu zaufanego wynosi trzy lata – podczas pandemii była ona automatycznie przedłużona. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (nie obowiązuje on w Polsce od 1 lipca)
REKLAMA
Resort wskazuje, że jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widać informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widać inną datę wygaśnięcia profilu.
Minister Cyfryzacji zaplanował kampanię informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany zostanie unieważniony 31 października. Otrzymają one SMS z informacją, gdzie znajdą instrukcję przedłużania profilu zaufanego online.
"Podstawą prawną do wysłania SMS jest art. 15b ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2023 r. poz.57, z późń. zm.). W SMS-ie Minister Cyfryzacji na podstawie art. 20aa ww. ustawy informuje o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności profilu zaufanego" - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Ważność profilu można przedłużyć samodzielnie online na stronie pz.gov.pl.
Podczas pandemii ważność profilu została wydłużona automatycznie na podstawie art. 100 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568, z późń. zm.).
Źródło: SSPAP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat