REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 588 zł lub więcej z ZUS na miesiąc może przepaść - zostało już kilka dni! Złóż ten dokument w ZUS do 31 października

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
By otrzymywać systematycznie rentę rodzinną czasami obowiązkowo trzeba składać co roku wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 października upływa termin przedłużenia w ZUS prawa do otrzymywania renty rodzinnej ZUS przez studentów. Niedopełnienie formalności sprawi, że ZUS przestanie wypłacać pieniądze. Złożenie wniosku po terminie może co prawda prawo do renty rodzinnej przywrócić, ale pieniądze za październik i ewentualnie następne miesiące zwłoki przepadną bezpowrotnie.

Renta rodzinna to świadczenie, które ZUS wypłaca uprawnionym osobom po śmierci emeryta lub rencisty albo osobom uprawnionym do takich świadczeń, które w dniu śmierci były niezdolne do pracy. W kręgu uprawnionych są dzieci do ukończenia szesnastu lat, a w przypadku gdy się uczą – nawet do ukończenia 25. roku życia, o ile studiują.

REKLAMA

Renta rodzinna dla dzieci

REKLAMA

W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej, zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – do ukończenia 16 lat, a bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat  lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Gdy dzieci się uczą – mają prawo do pobierania renty rodzinnej z ZUS do ukończenia 25 lat. Przy czym jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty ZUS przedłuża do zakończenia tego roku studiów.

REKLAMA

Do renty rodzinnej poza dziećmi uprawnieni są też inni członkowie rodziny – od współmałżonka (w tym na określonych warunkach także rozwiedzionego) po rodzeństwo, wnuki czy rodziców. Z tym, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności – ZUS dzieli po równo między uprawnionych.

Renta rodzinna wynosi: 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby lub 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Przy czym ZUS sprawdza i uwzględnia wszelakie uprawnienia zmarłego do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, do jakich mógł mieć prawo w chwili śmierci.
Ponadto tak ustalona renta rodzinna nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej. Z kolei zgodnie z przepisami przywołanej ustawy najniższa renta rodzinna wynosi tyle samo co najniższa emerytura – aktualnie więc 1 588,44 zł.
Jeśli obliczona renta jest niższa niż najniższe świadczenie, to łączna kwota renty dla wszystkich uprawnionych jest podwyższana do najniższej renty rodzinnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renta jest co roku podwyższana (waloryzowana).

Jak ZUS wypłaca rentę rodzinną

Rentę rodzinną student, podobnie jak każda inna uprawniona do niej osoba otrzymuje od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożył wniosek o rentę.

Gdy wniosek został złożony w miesiącu, w którym zmarła osoba, po której przysługuje renta lub w następnym miesiącu, to wówczas ZUS wypłaca rentę rodzinną od dnia śmierci tej osoby.

Samo świadczenie wypłacane jest na dwa sposoby: za pośrednictwem poczty lub na rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. 
Gdy student mieszka i uczy się za granicą, na jego wniosek rentę rodzinną ZUS będzie wypłacał osobie zamieszkałej w Polsce, którą upoważni się do odbioru świadczenia albo na rachunek bankowy studenta, ale w Polsce.

Wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej

Ponieważ warunkiem otrzymywania renty rodzinnej przez dziecko po ukończeniu 16. roku życia jest kontynuowanie nauki, trzeba dokumentować ten fakt, wypełniając w tym celu wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej.

Dla wniosków takich są ściśle określone terminy. Ich niedotrzymanie pozbawia wypłaty renty rodzinnej. Co prawda złożenie wniosku po terminie przywróci wypłatę świadczenia, ale za miesiące zwłoki przepadnie ono bezpowrotnie.

Jak wyglądają te terminy?
W przypadku studentów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole wyższej obowiązkowe jest złożenie do ZUS wniosku o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej do końca września, podobnie jak dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo do końca października taki student musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie z dziekanatu, iż rozpoczął studia.

Studenci drugiego roku i lat następnych wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej składają każdego roku do 31 października.
Jeśli uczelnia wydała zaświadczenie obejmujące cały okres studiów, to ZUS nie wymaga od takiego studenta potwierdzenia studiowania co roku, ale w każdym terminie może sprawdzić czy pobierający rentę rodzinną faktycznie w dalszym ciągu studiuje. Jeśli ZUS stwierdzi, że student został skreślony z listy studentów danej uczelni, zażąda zwrotu renty rodzinnej – z odsetkami.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA