Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana
REKLAMA
REKLAMA
- Powstanie Centralna Informacja Emerytalna
- Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?
- Od kiedy nowe przepisy?
Powstanie Centralna Informacja Emerytalna
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Nowa ustawa ma na celu utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej „CIE”.
REKLAMA
Ustawa określa:
- zasady funkcjonowania Centralnej Informacji Emerytalnej, zwanej „CIE”;
- zasady dostępu do informacji emerytalnej;
- warunki korzystania z usług elektronicznych świadczonych za pomocą CIE.
Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?
CIE to zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, na zasadach określonych w ustawie.
CIE ma zapewniać dostęp do informacji emerytalnej m.in. o posiadanych produktach emerytalnych, stanie zgromadzonych środków i szacowanym ich wpływie na wysokość przyszłych świadczeń.
Dostęp do usług Centralnej Informacji Emerytalnej będzie możliwy po założeniu profilu CIE. Będzie to jednak dobrowolne i nieodpłatne rozwiązanie.
Zgodnie z ustawą dane zgromadzone w CIE będą mogły być udostępniane wybranym organom państwa, m.in. sądom i prokuraturom.
Podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie funkcjonowania CIE będzie Polski Fundusz Rozwoju Portal („PFR Portal”).
Nadzór nad funkcjonowaniem CIE będzie sprawował minister właściwy do spraw informatyzacji.
Od kiedy nowe przepisy?
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie po upływie 6 lub 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Przepisy określają też daty graniczne m.in. dla osiągnięcia gotowości technicznej systemu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat