Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych
REKLAMA
REKLAMA
- Początek sporu o kredyt hipoteczny
- Tło sytuacji i wiedza małżonków
- Pytania prejudycjalne do TSUE
- Rejestr klauzul niedozwolonych
Początek sporu o kredyt hipoteczny
Sprawa trafiła do TSUE z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, gdzie toczy się postępowanie, wytoczone przez małżeństwo jednemu z banków o zwrot nienależnie pobranych rat kredytu hipotecznego, indeksowanego do franka szwajcarskiego (CHF).
Tło sytuacji i wiedza małżonków
Jak przypomina TSUE, jeden z małżonków, posiadający wyższe wykształcenie z zakresu zarządzania i finansów, był zatrudniony w pozwanym baku, znał jego ofertę i informował klientów o ryzyku kursowym, przedstawiając im symulację zadłużenia na wypadek zmiany kursu franka do złotego. Drugi z małżonków nie miał wiedzy w tej dziedzinie i nie uczestniczył aktywnie w procedurze kredytowej.
Pytania prejudycjalne do TSUE
Warszawski sąd zwrócił się do TSUE z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, chcąc ustalić, czy prawo UE pozwala przyjąć, że do "uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul nieuczciwych." Trybunał ma wyjaśnić też, czy przedsiębiorca ma obowiązek informowania o istotnych cechach umowy i ryzykach związanych z umową każdego konsumenta, nawet jeżeli konsument posiada odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie.
Rejestr klauzul niedozwolonych
Rejestr klauzul niedozwolonych jest bazą dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w której umieszczane są postanowienia w umowach kredytowych uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA