Pieniądze z PFRON dla NGO-sów. Rejestracja w systemie iPFRON+. Zmiany od 5 września 2023 r.

Pieniądze z PFRON dla NGO-sów. Rejestracja w systemie iPFRON+. Zmiany od 5 września 2023 r. / ShutterStock

W dniu 5 września 2023 r. w Systemie iPfron+ została uruchomiona opcja rejestracji kont dla organizacji pozarządowych (NGO) uprawnionych do składania wniosków w ramach ogłaszanych przez PFRON naborów. W Systemie iPfron+ konta te nazywane są „Instytucjami”. PFRON zaprasza fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościelne osoby prawne, kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku do składania wniosków o rejestrację Instytucji w Systemie iPfron+.

Uzyskanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na zadania realizowane na rzecz osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe stało się od 5 września 2023 r.  jeszcze prostsze, ponieważ cała procedura odbywa się w Systemie iPFRON+. W szczególności rejestracja w systemie iPfron+ umożliwi udział w konkursie o zlecenie realizacji zadań, którego ogłoszenie PFRON planuje w październiku 2023 roku.

Rejestracja w Systemie iPFRON+

Fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościelne osoby prawne, kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku już teraz mogą złożyć wniosek o zarejestrowanie swojej instytucji w Systemie iPFRON+, https://ipfronplus.pfron.org.pl/

PFRON informuje, że jak najszybsze złożenie wniosku o zarejestrowanie umożliwi, po ogłoszeniu konkursu, rozpoczęcie tworzenia wniosku od pierwszego dnia naboru. Po zatwierdzeniu instytucji w Systemie, Wnioskodawcy będą mogli korzystać z nowego sposobu ubiegania się o dofinansowanie z Funduszu. 
W przypadku pytań lub wątpliwości pomocą służyć im będą konsultanci infolinii pod numerem telefonu 800 007 140, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Przedstawiciele instytucji, którzy nie przeszli szkoleń z nowego systemu, mogą to zrobić korzystając z filmów instruktażowych zamieszczonych na kanale YouTube iPFRON+ lub z platformy edukacyjnej iPFRON+ https://edukacja.pfron.org.pl/.

Jak zarejestrować się w iPfron+

  1. Otwórz stronę iPfron+ - https://ipfronplus.pfron.org.pl/
  2. Zaloguj się do Systemu iPfron+. Do Systemu zalogujesz się poprzez uwierzytelnienie w login.gov.pl (poświadczenie jednym z dostępnych sposobów: profil zaufany, aplikacja mObywatel, Bankowość elektroniczna, e-Dowód, USE eID).
  3. Wypełnij wniosek o rejestrację Instytucji:
    1. Użyj przycisku „Zarejestruj Instytucję”.
    2. Przycisk dostępny jest po zalogowaniu w lewym bocznym menu w zakładce „Rejestrowane instytucje”, która rozwija się z poziomu zakładki „Instytucje”.


 

Najważniejsze informacje dotyczące wypełniania formularza „Rejestracja Instytucji”

Dodatkowe materiały przygotowane dla użytkowników aplikacji iPfron+

  1. Podręcznik użytkownika zewnętrznego (Beneficjenta, Instytucji) dostępnym na portalu iPfron+.
  2. Filmy instruktażowe dostępne są na oficjalnym kanale w portalu YouTube.

PFRON zaprasza do:

W sytuacji wystąpienia problemów PFRON prosi o kontakt z dedykowaną Infolinią dla Użytkowników Systemu iPfron+.

  • Numer telefonu: 0-800-007-140 (połączenie bezpłatne)
  • Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 17:00.

Co jest potrzebne, żeby uzyskać dofinansowanie?

Żeby uzyskać dofinansowanie w ramach zadań zlecanych, Wnioskodawca musi przede wszystkim prowadzić działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i posiadać odpowiednie zapisy w statucie, które potwierdzają profil prowadzonej działalności.

Na jakie cele można uzyskać wsparcie?

Zlecane zadania dotyczą rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Rodzaje zadań, które mogą być zlecane organizacjom pozarządowym wskazane zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym. Należy do nich przykładowo:

  • prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek,
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych,
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych,
  • organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy.

Łącznie w rozporządzeniu jest 14 zadań.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Zlecanie realizacji zadań następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu. W konkursach, które ogłasza PFRON każdej jesieni, wyznaczono sześć kierunków pomocy:

  • wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy,
  • zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych,
  • wzrost aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia,
  • zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do informacji,
  • poprawa jakości funkcjonowania otoczenia osób niepełnosprawnych,
  • upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych i wiedzy dotyczącej niepełnosprawności.
oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Nawet 1200,00 zł na rodzinę. Pobierz wniosek o bon energetyczny i złóż go 1 sierpnia 2024 r.
04 lip 2024

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym. Jest to forma pomocy przysługująca beneficjentom, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię. Bon energetyczny przysługuje za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Mniejsza ulga na wakacyjne dopłaty. Przepisy się zmieniły i na konta trafi mniej pieniędzy, bo trzeba zapłacić podatek.
04 lip 2024

Mniejsza ulga na wakacyjne dopłaty. Przepisy się zmieniły i znacznie więcej pracowników musi zapłacić podatek. To zaś oznacza, że na ich konta trafi mniej pieniędzy. Kto straci?

Nawet 3569 zł dla rodziców ucznia w roku szkolnym 2024/25. 5 dofinansowań z których możesz skorzystać równocześnie
04 lip 2024

Chociaż dopiero rozpoczęły się wakacje, cześć rodziców myślami jest już przy budżecie na rok szkolny. Na jakie wsparcie finansowe można liczyć w roku szkolnym 2024/25? Kto może skorzystać i w jakich terminach należy składać wnioski? Podpowiadamy. 

Osoby niepełnosprawne czekają na podwyższoną rentę socjalną. Co z obywatelskim projektem?
04 lip 2024

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakładał podwyżkę tego świadczenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W toku prac sejmowych kształt reformy uległ zmianie. Zaproponowane poprawki przewidują przyznanie osobie uprawnionej do renty dodatku. Na jakim obecnie etapie się znajduje się ustawa?

Egzamin ósmoklasisty 2024: Wgląd do pracy egzaminacyjnej i weryfikacja sumy punktów [wnioski, terminy, uprawnieni]
04 lip 2024

3 lipca 2024 r. zostały ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty. Zainteresowani mogą złożyć wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej. Niezadowoleni z wyników mogą zwrócić się o weryfikację sumy punktów.

Bon energetyczny 2024 – wniosek o wypłatę. Wzór urzędowy MKiŚ do wydruku. Jak wypełnić i złożyć?
03 lip 2024

Minister Klimatu i Środowiska przygotował wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego, który można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wzór ten został opublikowany 2 lipca 2024 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Publikujemy poniżej ten wzór oraz plik druku (.docx) do wydruku.

Terminy wypłaty zasiłków z ZUS 2024 i 2025 r.
04 lip 2024

O jakie zasiłki z ZUS można się ubiegać? Na jak długo? W jakich terminach Zakład Ubezpieczeń Społecznych je wypłaca? 

Kto nie dostanie 800+ w lipcu 2024 r.
03 lip 2024

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800+, potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice i opiekunowie mogli do końca czerwca 2024 r. składać wnioski, aby zachować gwarancję wypłaty świadczenia na cały okres. Co z wnioskami złożonymi po tym terminie? Kto nie musi się martwić niezłożeniem wniosku? Wyjaśniamy. 

Ułatwienie dla wielu pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków. MZ przygotowało projekt zmian
03 lip 2024

Dotychczas lekarze psychiatrzy nie mogli wystawiać recept na bezpłatne leki. To jednak ma się zmienić. Problem sygnalizował Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizujący obecne przepisy.

Rekordzista alimenciarz zalega dzieciom 973 tys. złotych
03 lip 2024

Jakie długi mają alimenciarze? Według danych KRD, w 94% przypadków dłużnikami są mężczyźni. Przeciętny wiek to 46-55 lat. Czy liczba osób zalegających wzrosła od ubiegłego roku? Z jakimi kwotami zalegają? 

pokaż więcej
Proszę czekać...