Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż nie wiadomo, jakie będą zasady udzielania od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wpierającego dla osób z niepełnosprawnościami.
Świadczenie wpierające. Co z projektem rozporządzenia?
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
Jak wskazuje RPO, w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o przedłużających się pracach nad projektem rozporządzenia regulującego szczegółowe kwestie związane z ustalaniem poziomu potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością. Zdaniem rzecznika materia regulowana rozporządzeniem w istotny zaś sposób wpłynie na możliwość uzyskania przez osoby z niepełnosprawnością wsparcia przewidzianego w ustawie o świadczeniu wpierającym.
Rzecznik prosi o poinformowanie o aktualnym etapie prac nad realizacją upoważnienia ustawowego określnego w art. 6b ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także kierunku projektowanych rozwiązań. Ponadto w piśmie z 29 sierpnia 2023 r. zwraca się się z pytaniem o to czy w harmonogramie prac legislacyjnych uwzględniono aktywny udział osób z różnymi niepełnosprawnościami i działających na ich rzecz osób lub organizacji społecznych oraz czy zapewniono odpowiedni czas na konsultacje społeczne.
Co warto wiedzieć o świadczeniu wspierającym?
Świadczenie wspierające zostało określone w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., a świadczenie będzie wprowadzane etapami.
Celem nowego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Uprawnionymi do tego świadczenia będą osoby, które legitymują się odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność oraz decyzją ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia. Od uzyskanej oceny poziomu potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością będzie zależała wysokość otrzymywanego świadczenia. Ponadto kwota świadczenia wspierającego będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Postępowanie w sprawie świadczenia będzie prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.