Warszawa: 8. Nocny Półmaraton Praski 2 września 2023. Utrudnienia w ruchu, objazdy

oprac. Marta Pawłowska
rozwiń więcej
Warszawa bieg półmaraton utrudnienia objazdy / ZDM Warszawa

W sobotę w nocy odbędzie się 8. Półmaraton Praski, a także Praska Piątka. Kierowców oraz pasażerów tramwajów i autobusów kursujących Starą Pragą, Saską Kępą i Gocławiem czekają spore utrudnienia.

Półmaraton rozpocznie się na błoniach PGE Narodowego, gdzie wyznaczono start i metę zawodów oraz miejsce na miasteczko biegowe. Do niedzieli, 3 września, nie można tu w ogóle wjechać.

Trasa biegu

Pierwsi na trasę zmagań wyruszą uczestnicy Piątki Praskiej. Biegacze wystartują o godzinie 19.30 z błoni PGE Narodowego i pokonają trasę wyznaczoną ulicami: Zamoyskiego, Jagiellońską, Okrzei, Wybrzeże Szczecińskie. Tam zawrócą przed mostem Poniatowskiego, by wrócić do mety Wybrzeżem Szczecińskim, Sokolą i Zamoyskiego.

Ulice zamknięte od 19.00

"Kilkanaście minut po zakończeniu rywalizacji na pięć kilometrów, wystartują uczestnicy półmaratonu. Ulice na trasie biegu głównego będą zamykane już od około godziny 19, a otwierane po opuszczeniu trasy przez ostatniego z biegaczy" - podał stołeczny ratusz.

Sportowcy pobiegną ulicami: Zamoyskiego, Jagiellońską, Okrzei (te ulice zamknięte będą w godz. 19-21.30), Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte od 19 do północy; kierowcy będą musieli zjeżdżać z tej ulicy już w Ratuszową), Wał Miedzeszyński (nieprzejezdny w godz. 20-24 ulica będzie całkowicie zamknięta do Zwycięzców, godzinę krócej nieczynna będzie jezdnia w kierunku Wawra, od Zwycięzców do Fieldorfa "Nila" oraz obie jezdnie od tej ostatniej do Kadetów).

Zawodnicy zawrócą na Wale miedzeszyńskim na skrzyżowaniu z ulicą Kadetów i dalej będą biegli Wałem Miedzeszyńskim. Dalej pobiegną ulicami: Fieldorfa "Nila" (jezdnia w kierunku Ostrobramskiej, do ulicy Umińskiego, zamknięta w godzinach 20-22.30; w tym czasie wyjazd z ulic Meissnera, Bora-Komorowskiego, Abrahama i Umińskiego możliwy będzie tylko w prawo, a jadący od strony Ostrobramskiej będą musieli skręcić w Umińskiego), Abrahama (jezdnia w kierunku Bora-Komorowskiego będzie zablokowana w godzinach 20-23), Bora-Komorowskiego (zamknięta w godzinach 20-23).

Na Saskiej Kępie zawodnicy pobiegną ulicami: Egipską i Saską (wyłączone z ruchu od godziny 20-23.30), Zwycięzców, Francuską (zablokowana w godz. 20-24; na jednokierunkowych odcinkach ulic Walecznych, Lipskiej i Berezyńskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy), aleją Waszyngtona (zamknięta do Kinowej, w godz. 20-24, ale już na rondzie Wiatraczna wpuszczani w aleję Waszyngtona będą tylko dojeżdżający do Kinowej).

"Tam, kilkadziesiąt metrów za ulicą Międzynarodową, zawodnicy ponownie zawrócą. Zmagania zakończą, pokonując trasę aleją Waszyngtona, przez rondo Waszyngtona i aleją Poniatowskiego, zjazdem z mostu na Wał Miedzeszyński i dalej ulicami Wybrzeże Szczecińskie, Zamoście, Sokolą (wyłączone z ruchu w godz. 19:00-24:00) do mety na błoniach PGE Narodowego" - opisał stołeczny ratusz.

Zamknięty będzie most Świętokrzyski

Podczas półmaratonu, od około godz. 19 do 22, zamknięty będzie most Świętokrzyski. Z kolei w godzinach 20-24 z ruchu wyłączona zostanie również jezdnia mostu Poniatowskiego w stronę Grochowa. Kierowcy jadący od strony centrum będą musieli zjechać z przeprawy na Wisłostradę. Na drugim brzegu na most będzie można dostać się tylko z alei Zielenieckiej. W tych samych godzinach kierowcy nie będą mogli zjechać z mostów Łazienkowskiego i Siekierkowskiego na Wał Miedzeszyński (w obu kierunkach). Z kolei jadący tą trasą z Gocławia nie będą mogli pojechać dalej niż do Trasy Łazienkowskiej.

Ale to nie koniec utrudnień. W sobotę, od godziny 18, zacznie obowiązywać zakaz zatrzymywania się na Jagiellońskiej, Okrzei, "starej" Sokolej, Francuskiej, Zwycięzców, Walecznych, Lipskiej i Berezyńskiej (pomiędzy al. Waszyngtona a Francuską), Saskiej (przed Zwycięzców), Egipskiej, Abrahama, i Wale Miedzeszyńskim (w zatoczce przy basenach).

Objazdy

W związku z sobotnim biegiem na objazdy, wyznaczone najbliższymi przejezdnymi ulicami, będą skierowane tramwaje linii 9 i 24 oraz autobusy: 100, 102, 111, 117, 123, 125, 135, 138, 146, 147, 148, 158, 162, 166, 168, 202, 213, 219, 507, 509, 521, N02, N03, N14, N22, N24, N64, N72.(PAP)

mark/ jann/

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...