REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planistyczna rewolucja: jakie są przepisy przejściowe?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
prawo przepisy planowanie przestrzenne nieruchomości zmiany w prawie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Duże znaczenie mają nie tylko ostatnie zmiany dotyczące planowania przestrzennego, ale również przepisy przejściowe. Postanowiliśmy im się przyjrzeć. 

Ustawa wprowadzająca znaczne zmiany w zakresie planowania przestrzennego została podpisana przez Prezydenta w dniu 24 lipca 2023 r. Możemy mieć zatem pewność, że planistyczna rewolucja faktycznie będzie miała miejsce. Zakłada ona między innymi uchwalenie przez gminy do końca 2025 roku nowych planów ogólnych. Wspomniane plany zastąpią studia kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego i będą stanowiły podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (popularnych „WZ-ek”). Równie ważne jak sama rewolucja planistyczna są zasady jej wprowadzania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili się zatem przyjrzeć przepisom przejściowym, które zawiera ustawa niedawno zaakceptowana przez Sejm, Senat i Prezydenta. Wspomniane przepisy będą ważne nie tylko dla deweloperów, ale również z punktu widzenia inwestorów prywatnych budujących np. domy. 

REKLAMA

Dotychczasowe plany miejscowe zachowają ważność

REKLAMA

Liczba i objętość przepisów przejściowych potwierdza, że najnowsza reforma planowania przestrzennego nie będzie łatwa do wprowadzenia. Mowa o regulacjach przejściowych, które zawiera ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 poz. 1688)

Po lekturze wspomnianych przepisów przejściowych można zauważyć, że decydujące znaczenie dla zmiany zasad planowania przestrzennego w danej gminie będzie miało uchwalenie planu ogólnego, który zastąpi studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Do czasu takiej zmiany, ale nie później niż do końca 2025 roku, dotychczasowe studia zachowają swoją moc prawną. Co do zasady, studia nie powinny być już procedowane po wejściu w życie nowych przepisów (24 września 2023 r.), gdyż gminy mają się skupić na opracowywaniu planów ogólnych. 

Kolejna istotna zasada dotyczy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które także tymczasowo zachowają swoją moc (do czasu wejścia w życie nowych planów). Wspomniane starsze plany będą mogły ulegać zmianom. Warto dodać, że od dnia utraty mocy przez dotychczasowe studium planistyczne (tzn. od daty wejścia w życie planu ogólnego lub od 1 stycznia 2026 r. w razie nieopracowania tego planu), uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania lub jego zmiany będzie co do zasady możliwe tylko pod warunkiem wprowadzenia planu ogólnego gminy. Wyjątek ma przede wszystkim dotyczyć sytuacji, w której przed dniem wygaśnięcia studium ogłoszono termin wyłożenia projektu planu miejscowego albo zmiany tego planu do publicznego wglądu. 

Ważność wcześniejszych decyzji „WZ” będzie bez terminu 

REKLAMA

Nowe przepisy zmierzają w kierunku ograniczenia roli decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czyli popularnych „WZ-ek”. Przypomnijmy, że wedle regulacji niedawno zaakceptowanych przez Sejm, Senat i Prezydenta, nowe decyzje o warunkach zabudowy będą mogły dotyczyć jedynie obszarów uzupełnienia zabudowy wyznaczonych przez plan ogólny. Zniknie zatem spory problem związany z obecnym brakiem wymogów co do zgodności pomiędzy „WZ-ką” oraz studium planistycznym. Oczywiście, ustawodawca musiał też uregulować kwestię ważności decyzji o warunkach zabudowy wydanych przed wejściem w życie nowej ustawy, a także w okresie do 1 stycznia 2026 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o termin wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., to warto dodać, że jej vacatio legis wyznaczono jako 30 dni od daty ogłoszenia. Od tej ogólnej zasady jest jednak sporo wyjątków dotyczących poszczególnych artykułów. Dodajmy również, że analizowana ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw wraz z dniem 24 sierpnia 2023 r. Jeśli przed wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku (dzień 24 września 2023 r.), postępowanie nie zakończy się ostateczną decyzją w sprawie wydania „WZ-ki”, to nadal będzie ono prowadzone według przepisów dotychczasowych. 

Podobna zasada ma dotyczyć postępowań o wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy wszczętych po wejściu w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., ale przed uchwaleniem planu ogólnego gminy. Ze względów logicznych, ustawodawca przewidział brak możliwości zastosowania przy wydawaniu „WZ-ki” w tym okresie przejściowym warunku położenia nieruchomości w obszarze uzupełnienia zabudowy. Co ważne, wydanie „WZ-ki” na wniosek złożony od 1 stycznia 2026 r. będzie możliwe tylko jeśli na terenie gminy wszedł w życie plan ogólny. 

Tych decyzji o warunkach zabudowy, które nie stały się prawomocne przed 1 stycznia 2026 r. będzie dotyczył pięcioletni termin ważności. Rząd uznał, że podobne ograniczenie czasowe nie powinno obejmować „WZ-ek”, które uzyskały atrybut prawomocności przed 1 stycznia 2026 r. To dobra wiadomość dla inwestorów posiadających starsze decyzje o warunkach zabudowy. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA