Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej będzie przysługiwało w wysokości najniższej emerytury ogłaszanej przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września 2023 r.
Świadczenie pieniężne - wzrost od 1 września 2023 r.
18 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Jedna ze zmian zawartych w ustawie dotyczy podwyższenia świadczenia pieniężnego dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
Świadczenie to będzie przyznawane miesięcznie w wysokości najniższej emerytury ogłaszanej przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie jest to kwota 1.588,44 zł. Przepisy te wejdą w życie 1 września 2023 r. Zmiana wysokości przyznanego świadczenia pieniężnego wynikająca jest dokonywana z urzędu i nie wymaga wydania decyzji
Komu przysługuje świadczenie pieniężne?
Obecnie świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej wypłacane jest w wysokości 565,67 zł miesięcznie.
Prawo do świadczenia pieniężnego przysługuje osobie o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Świadczenie przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek osoby uprawnionej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r., poz. 1641).
Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”