Nowe przepisy o emeryturach pomostowych. Kiedy wejdą w życie?
REKLAMA
REKLAMA
- ZUS: nowe przepisy o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
- Kogo dotyczą zmiany?
- Prace w szczególnych warunkach a prace o szczególnym charakterze
- Pozostałe warunki do spełnienia
ZUS: nowe przepisy o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Pozwolą one przejść wcześniej na świadczenie osobom, które pierwszy raz podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. – przypomina w piątek ZUS.
Kogo dotyczą zmiany?
Przepisy nowelizacji ustawy, którą w tym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda, dotyczą osób, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Prace w szczególnych warunkach a prace o szczególnym charakterze
Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Z kolei prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej.
"Są to takie zawody, jak górnik, hutnik, rybak morski czy pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również kierowca autobusu, trolejbusu oraz motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych zawodów" – wskazuje w piątkowym komunikacie Grzegorz Dyjak z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Usunięcie z ustawy o emeryturach pomostowych obowiązku dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. daje możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej również osobom znacznie młodszym.
"Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a nawet wykonywanie takiej pracy mogą rozpocząć dopiero po 31 grudnia 2008 r." – wskazuje ZUS.
Jak zaznacza Zakład, zniesienie tego warunku spowoduje, że prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki pracowników.
Pozostałe warunki do spełnienia
Według szacunków ZUS po uchyleniu wygasającego warunku prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie: w 2024 r. – 7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.
Zakład podkreśla, że w celu nabycia prawa do emerytury pomostowej w dalszym ciągu konieczne będzie łączne spełnienie pozostałych warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia.
Aktualnie, poza uchylonym punktem, pracownik uprawniony do świadczenia musi urodzić się po 31 grudnia 1948 r., mieć okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnąć wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn, mieć okres składkowy i nieskładkowy (staż ubezpieczeniowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.
Ponadto warunkiem jest wykonywanie po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez jeden dzień.
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA