Ceny ogródków działkowych są znacznie niższe niż typowych domów letniskowych. Oferty sprzedaży zaczynają się od kilkunastu tysięcy. To prawdopodobnie najtańszy sposób na wakacje. Jednak występuje tu szereg ograniczeń. Od strony prawnej działkowiec jest właścicielem rosnących u niego pomidorów ale nie samej działki.
- Czym się różni działka rekreacyjna i ogródek działkowy?
- Czego nie może działkowiec na swojej działce?
- Ogródki działkowe – czy można mieć tam miejsce zameldowania?
- Jak nabyć ogródek działkowy?
- Ograniczenia przy budowie altanki na działce – brak znajomości przepisów może drogo kosztować
Czym się różni działka rekreacyjna i ogródek działkowy?
Właściciel działki rekreacyjnej jest właścicielem w pełnym znaczeniu. W przypadku ogródków działkowych nie przysługuje ani prawo własności ani ograniczone prawo rzeczowe. Działkowiec jest jedynie dzierżawcą na podstawie umowy. Właścicielem jest Polski Związek Działkowców.
Z tego powodu należy się dwa razy zastanowić przed zainwestowaniem dużych środków w rozbudowę budynku (altany) na terenie ogródków działkowych. Odebranie działkowcowi jego działki wymaga jedynie wypowiedzenia umowy dzierżawy.
Czego nie może działkowiec na swojej działce?
Najbardziej kluczowym ograniczeniem jest brak możliwości mieszkania na działce, ogródki działkowe są przeznaczone do celów rekreacyjnych.
Ogródek działkowy nie może być również miejscem na biznes. Zabroniona jest działalność zarobkowa. Nie można również działki wynająć (ani jej części). Niezastosowanie się do powyższych ograniczeń jest podstawą do wypowiedzenia umowy dzierżawy działki.
Ogródki działkowe – czy można mieć tam miejsce zameldowania?
Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że teren ogródków działkowych może być miejscem zameldowania, pomimo że nie można tam mieszkać ani nie przysługuje prawo własności. Jak to możliwe?
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku sygn. II OSK 608/07 orzekł, że zameldowanie jest czynnością o charakterze ewidencyjnym, a nie okolicznością przesądzającą o prawie własności lub prawie mieszkania pod danym adresem. Z tego powodu nie ma prawnych przeszkód do zameldowania na terenie ogródków działkowych.
Jak nabyć ogródek działkowy?
Nabycie ogródka działkowego (w formie dzierżawy) jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest uzyskanie działki bezpośrednio od zarządu ogródków działkowych. Drugi sposób to nabycie działki od osoby prywatnej mającej prawo do dzierżawy danego ogródka działkowego. W obu przypadkach nabywca zostaje dzierżawcą i jest związany takimi samymi ograniczeniami (tzn. zakaz wynajmu działki, działalności gospodarczej na działce lub mieszkania na niej).
Ograniczenia przy budowie altanki na działce – brak znajomości przepisów może drogo kosztować
Dzierżawca działki dysponuje na jej terenie możliwościami budowlanymi, które są mocno ograniczone. Przede wszystkim – powierzchnia budynku może mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych. Co w przypadku wybudowania na działce okazałej rezydencji?
Zgodnie z art. 42 Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych:
„W razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem”.
Oznacza to, że działkowiec musi zwrócić ogromną uwagę na kwestie budowlane. W przeciwnym wypadku może stracić całą działkę wraz z zabudową, bez wynagrodzenia.