Ogródki działkowe a prawo. Niewiedza może drogo kosztować

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Ogródki działkowe: prawo zaskakuje / Shutterstock

Ceny ogródków działkowych są znacznie niższe niż typowych domów letniskowych. Oferty sprzedaży zaczynają się od kilkunastu tysięcy. To prawdopodobnie najtańszy sposób na wakacje. Jednak występuje tu szereg ograniczeń. Od strony prawnej działkowiec jest właścicielem rosnących u niego pomidorów ale nie samej działki.

Czym się różni działka rekreacyjna i ogródek działkowy?

Właściciel działki rekreacyjnej jest właścicielem w pełnym znaczeniu. W przypadku ogródków działkowych nie przysługuje ani prawo własności ani ograniczone prawo rzeczowe. Działkowiec jest jedynie dzierżawcą na podstawie umowy. Właścicielem jest Polski Związek Działkowców.

Z tego powodu należy się dwa razy zastanowić przed zainwestowaniem dużych środków w rozbudowę budynku (altany) na terenie ogródków działkowych. Odebranie działkowcowi jego działki wymaga jedynie wypowiedzenia umowy dzierżawy.

Czego nie może działkowiec na swojej działce?

Najbardziej kluczowym ograniczeniem jest brak możliwości mieszkania na działce, ogródki działkowe są przeznaczone do celów rekreacyjnych.

Ogródek działkowy nie może być również miejscem na biznes. Zabroniona jest działalność zarobkowa. Nie można również działki wynająć (ani jej części). Niezastosowanie się do powyższych ograniczeń jest podstawą do wypowiedzenia umowy dzierżawy działki.

Ogródki działkowe – czy można mieć tam miejsce zameldowania?

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że teren ogródków działkowych może być miejscem zameldowania, pomimo że nie można tam mieszkać ani nie przysługuje prawo własności. Jak to możliwe?

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku sygn. II OSK 608/07 orzekł, że zameldowanie jest czynnością o charakterze ewidencyjnym, a nie okolicznością przesądzającą o prawie własności lub prawie mieszkania pod danym adresem. Z tego powodu nie ma prawnych przeszkód do zameldowania na terenie ogródków działkowych.

Jak nabyć ogródek działkowy?

Nabycie ogródka działkowego (w formie dzierżawy) jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest uzyskanie działki bezpośrednio od zarządu ogródków działkowych. Drugi sposób to nabycie działki od osoby prywatnej mającej prawo do dzierżawy danego ogródka działkowego. W obu przypadkach nabywca zostaje dzierżawcą i jest związany takimi samymi ograniczeniami (tzn. zakaz wynajmu działki, działalności gospodarczej na działce lub mieszkania na niej).

Ograniczenia przy budowie altanki na działce – brak znajomości przepisów może drogo kosztować

Dzierżawca działki dysponuje na jej terenie możliwościami budowlanymi, które są mocno ograniczone. Przede wszystkim – powierzchnia budynku może mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych. Co w przypadku wybudowania na działce okazałej rezydencji?

Zgodnie z art. 42 Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych:

„W razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem”.

Oznacza to, że działkowiec musi zwrócić ogromną uwagę na kwestie budowlane. W przeciwnym wypadku może stracić całą działkę wraz z zabudową, bez wynagrodzenia.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...