Nie musisz stać w kolejce do lekarza i w aptece
REKLAMA
REKLAMA
W służbie zdrowia kolejki są wszędzie. Przepisy wprost określają, że w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitale udziela się ich według kolejności zgłoszenia co oznacza, że pacjent trafia na listę oczekujących.
REKLAMA
Można bez kolejki
REKLAMA
Te same przepisy określają jednak krąg osób, które mają pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia. Należą do niego między innymi kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, cywilne niewidome ofiara działań wojennych, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, żołnierze zastępczej służby wojskowej. Takie samo prawo mają też zasłużeni honorowi dawcy krwi i zasłużeni dawcy przeszczepu. Poza kolejności powinni być też leczone dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia o ile stwierdzono u nich ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Osoby takie zgłaszając się do lekarza mogą liczyć na to, że zostaną zbadani już w dniu zgłoszenia. Jeśli nie jest to możliwe przychodnia czy szpital powinny wyznaczyć inny termin przyjęcia- oczywiście także poza kolejnością. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych liczonych od dnia zgłoszenia.
Ale nie w szpitalach
Zasada ta nie dotyczy jedna świadczeń szpitalnych. Co ważniejsze leczenie bez kolejki dotyczy tylko tych pacjentów, którzy zgłaszają się na kurację pierwszy raz. Kolejne wizyty odbywać się już będą według kolejności, bo taki pacjent traktowany już będzie jak ktoś, kto kontynuuje leczenie. O tym w jakim terminie zostanie ono wykonane decydować już będą wskazania medyczne.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat