REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stygmatyzacja społeczna. Czy w Polsce jest z tym problem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Stygmatyzacja społeczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stygmatyzacja społeczna – czy kierują nami stereotypy? Stygmatyzacja społeczna to uprzedzenia, powstałe bardzo często wskutek niewiedzy lub ignorancji. Przedmiotem stygmatu społecznego jest najczęściej pochodzenie, rasa i orientacja seksualna. Jak walczyć ze stygmatem społecznym? 
rozwiń >

Czym jest stygmatyzacja? 

Stygmatyzacja to coś negatywnego, co ma miejsce w różnych sytuacjach życiowych i bezpośrednio dotyka niektórych grup, które nie wpisują się w określoną normę narzuconą przez społeczeństwo. To coś, co sprzeciwia się indywidualności, nie uwzględniając prywatnych cech każdej osoby, a jedynie uogólnia zachowania, pragnienia i sposób życia.

REKLAMA

Stygmat społeczny przeważenie nie ma pokrycia w rzeczywistości, trudno jest jednak usunąć raz nadaną komuś etykietę. 

W kontekście socjologii stygmat bądź piętno społeczne dotyczą klasyfikacji, która oparta jest na uprzedzeniach, stereotypach lub też strachu przed nieznanym. 

Kedy zaczyna się stygmatyzacja społeczna?

REKLAMA

Problem stygmatyzacji jest widoczny w Polsce, zarówno na niższych płaszczyznach życia społecznego jak i na wyższych. Stygmatyzacja jest zjawiskiem po części mającym swoje korzenie w wychowaniu i stereotypach. Zasadniczo, gdy tak się przyjrzymy, zauważymy, że proces ulegania stereotypom zaczyna się już w przedszkolach, gdzie dzieci uczą się funkcjonowania w społeczeństwie. Dochodzi do podziału na lepszych i gorszych ze względu m.in. na cechy, jakie ktoś posiada lub też nie. 

Jak podkreślają specjaliści, w najlepszym wypadku zjawisko stygmatyzacji społecznej zawiera się w ignorancyjnym stosunku do jednostek stygmatyzowanych. Czynnikiem sprzyjającym stygmatyzacji jednostek są choroby psychiczne, niepełnosprawność – odbierane w społeczeństwie za odejście od normy funkcjonowania. Przykładów jest wiele, m.in. odchylenia w wyglądzie, w stanie majątkowym czy też życiu politycznym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do odczuć jednostek, stygmatyzacja wpływa na jej niedowartościowanie, a w rezultacie do potwierdzenia etykiety jej przypisanej. Do innych skutków należy wyparcie się wykluczanej grupy i agresja w stosunku do niej.

 

Stygmatyzacja społeczna – powielane stereotypy 

Przykładów często powielanych stereotypów jest bardzo dużo, do najpopularniejszych należy:  

  • uważanie blondynek za głupie; 
  • uważanie osób z zespołem Downa za nic nie rozumiejących;
  • uważanie kobiet za złych kierowców; 
  • uważanie ludzi ze wsi za biednych; 
  • uważanie osób homoseksualnych za chorych lub nienormalnych; 
  • uważanie otyłych za obżartuchów. 

Stygmatyzacja odnosi się zarówno do niepozornych przekonań, z których często się żartuje, jak i poważnych problemów społecznych.

Stygmatyzacja w życiu politycznym 

Panuje moda na ocenianie innych według pełnionych funkcji oraz zajmowanych przez nich stanowisk. Partie polityczne notorycznie próbują się nawzajem skompromitować, poszukując zawzięcie wszelkich faktów, które mogłyby stać się podstawą do wykluczenia z życia politycznego oponentów lub chociaż obniżenia słupków ich poparcia wśród wyborców. Takie działanie rodzi konflikty, a całość składa się na wizerunek społeczeństwa nie tylko mającego problem z tolerancją, ale także będącego konfliktowym i bojącym się jawnie wyrażać poglądy.

Uprzedzenia społeczne wpływają na psychikę 

REKLAMA

Uprzedzenia społeczne odbijają się na psychice i funkcjach poznawczych osoby, która ich doświadcza. Taka osoba może zacząć odczuwać obsesyjny niepokój, lęk. Mieć obniżony nastrój, a w ostateczności popaść w depresję, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do samobójstwa. Jak wskazują specjaliści, w wielu przypadkach pojawia się permanentne poczucie wstydu, czego konsekwencją jest wyparcie się swojej grupy.

Nadany danej osobie stygmat społeczny przyczynia się niekiedy do tego, że zaczyna ona postrzegać siebie przez pryzmat przypisanych jej cech. Czasem skutkuje to tym, że poddaje się tym stereotypom i zaczyna postępować zgodnie z nimi, a to tylko utwierdza społeczeństwo w swojej racji. Tymczasem często jest to nic innego, jak reakcja obronna na długotrwałe szczucie jednostki przez ludzi z otoczenia. 

Jak walczyć ze stygmatyzacją społeczną?

Stygmatyzacja społeczna często wynika z niewiedzy bądź też zamknięcia się społeczeństwa na inność. Dlatego też skutecznym działaniem jest edukowanie i oswajanie społeczeństwa, a także popularyzowanie zjawisk, które są przedmiotem uprzedzeń.

Stygmatyzacja jak już była mowa powyżej, to zjawisko po części mające swoje korzenie w wychowaniu i stereotypach, a po części będące ich przyczyną. Przyjęło się, że stoi ono na przeszkodzie realizacji wizji idealnego społeczeństwa. Jest jednak jednocześnie czynnikiem pobudzającym i uaktywniającym go, bowiem wywołuje falę emocji i zadań poszczególnych jego członków oraz zmusza do podjęcia się zadań, których celem jest albo obrona grup stygmatyzowanych, albo ich dalsza dyskryminacja. 

Jeżeli wierzymy w pewne stereotypy, warto przekonać się na własne oczy, jak mają się one do rzeczywistości. Być może, jeżeli zrozumiemy istotę problemu, łatwiej nam będzie przekonywać innych do pozytywnych postaw.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

REKLAMA

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

REKLAMA

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

REKLAMA