REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych
Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy fundacja rodzinna to dobry czy zły pomysł dla ich firm. Przed odpowiedzią na to pytanie, warto zastanowić się nad kontekstem, w którym funkcjonują polskie przedsiębiorstwa rodzinne. Według danych Instytutu Biznesu Rodzinnego, tylko 30% takich firm jest w stanie przetrwać i przekazać swoje działania z pierwszego pokolenia na kolejne. To niepokojące statystyki, które wskazują na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych, wspierających sukcesję międzypokoleniową.

W tym kontekście ustawa o fundacji rodzinnej, która weszła w życie pod koniec maja, ma na celu poprawę otoczenia prawnego dotyczącego sukcesji firmowych. Jednym z głównych założeń jest zapewnienie, że majątek założyciela przedsiębiorstwa pozostaje w rękach rodziny. Ta inicjatywa ma nie tylko zagwarantować rodzinie środki finansowe, ale również umożliwić realizację wizji fundatora i przekazywanie wartości, które przyjął on w biznesie.

REKLAMA

Fundacja rodzinna. Jak to wygląda w praktyce? 

W praktyce, fundacja rodzinna ma pełnić szereg istotnych zadań. Po pierwsze, będzie gromadzić i zarządzać majątkiem przekazanym przez fundatora oraz inne osoby. Po drugie, będzie zapewniać środki dla beneficjentów, w szczególności osób bliskich. Jest to ważne z punktu widzenia długoterminowej kontynuacji działalności firmy oraz zabezpieczenia interesów rodziny.

Jednakże, jak podkreślam, temat fundacji rodzinnej jest stosunkowo świeży w Polsce. Choć pojęcie fundacji rodzinnej jest znane za granicą od lat, nie wszystkie zagraniczne rozwiązania można bezpośrednio przenieść na nasze podwórko. Kultura i podatki są tylko dwoma z wielu czynników, które trzeba uwzględnić przy tworzeniu odpowiednich ram prawnych i organizacyjnych dla fundacji rodzinnych.

Do tematu trzeba podejść z należytą starannością 

Dlatego też, ważne jest, aby przedsiębiorcy podeszli do tematu z należytą starannością i konsultowali się z profesjonalistami, którzy posiadają doświadczenie w obszarze fundacji rodzinnych. Przy zakładaniu i prowadzeniu fundacji rodzinnej niezbędne jest podejście przyszłościowe, z myślą nie tylko o najbliższych 5 czy 10 latach, ale także o perspektywie 15 lat i więcej. Fundacja rodzinna ma bowiem działać przez długie lata, w przeciwieństwie do spółki, którą można sprzedać lub zlikwidować.

Podczas zakładania fundacji rodzinnej, istotne jest ustalenie warunków dotyczących sytuacji, w której fundator zmarłby. Konieczne jest również precyzyjne określenie praw beneficjentów. Dlatego też, fundacja rodzinna to nie tylko kwestia korzyści podatkowych, ale przede wszystkim wymaga przewidzenia i odpowiedniego rozwiązania wielu zagadnień.

Fundacja rodzinna to jednostka, która posiada zarząd, a w niektórych przypadkach również radę nadzorczą. Ma również beneficjentów, których dobro jest priorytetem. Ważne jest, aby opracować statut fundacji i aby zarządzający fundacją posiadali odpowiednią wiedzę na temat płatności podatkowych związanych z działalnością fundacji.

Na polskim rynku obecnie można zaobserwować rosnące zainteresowanie przekształceniem spółek w fundacje rodzinne. Jednak warto pamiętać, że takie przekształcenie wymaga doświadczenia i wiedzy, które posiadają firmy specjalizujące się w obszarze fundacji rodzinnych. Fundacja rodzinna to zupełnie inna jednostka niż duże korporacje, dlatego też kompleksowe podejście do obsługi fundacji jest kluczowe.

Fundacja rodzinna a estoński CIT. Co wybrać? 

Estoński CIT to forma opodatkowania przewidziana dla podmiotów prowadzących aktywną działalność gospodarczą. Daje zapewnienie możliwości reinwestowania zysków przed opodatkowaniem, a także umożliwienie wzrostu biznesu dzięki niższemu opodatkowaniu. Korzyści z „estońskiego” CIT to odroczenie opodatkowania, odroczenie opodatkowania spółki do momentu: wypłaty dywidendy, utraty prawa do stosowania “estońskiego” CIT, dystrybucji zysku lub wystąpienia kilku innych (specyficznych) zdarzeń wymienionych w Ustawie o CIT. Dopóki w/w zdarzenia nie wystąpią, spółka nie płaci podatku CIT.

Podsumowując, ustawa o fundacji rodzinnej, która weszła w życie niedawno, otwiera nowe perspektywy dla sukcesji firmowych w Polsce. Zarówno ta forma, jak i estoński CIT są atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców. Wiele zależy jednak od ich planów i oczekiwań. Fundacja rodzinna jest skierowana głównie do osób, które chcą gromadzić majątek i prowadzić działalność wraz z członkami rodziny. Zaś estoński CIT to rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić działalność operacyjną z osobami poza rodziny. Najlepiej skontaktować się z doświadczonym ekspertem, by sprawdzić plusy i minusy obu tych rozwiązań. 

Michał Pasternak, CEO AccroWell

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA