Sharenting. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
internet telefon / Shutterstock

Okres wakacyjny to czas wzmożonej aktywności rodziców w sieci, szczególnie w mediach społecznościowych. Często zapominamy o bezpieczeństwie naszych dzieci. Czym jest sharenting? Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? 

Ministerstwo Cyfryzacji i Akademia NASK opracowało poradnik dla rodziców „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”. W poradniku opisano kilka zasad, które pozwolą wyeliminować zagrożenia związane ze zjawiskiem sharentingu (poradnik do pobrania na końcu artykułu). Czym jest sharenting? Jakie zagrożenia wiążą się z sharentingiem? Co najchętniej wrzucamy do sieci? Na te pytania odpowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji. 

Sharenting - co to

Sharenting to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń: share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo. Oznacza regularne zamieszczanie przez rodziców na portalach społecznościowych, blogach, forach dyskusyjnych szczegółowych informacji, zdjęć i filmów z życia dzieci

Z badań wynika, że dokumentowanie życia dzieci w internecie stało się niemal normą wśród współczesnych rodziców. Jak wynika z raportu London School of Economics większość rodziców (75 proc.) regularnie korzystających z internetu dzieli się w sieci fotografiami lub nagraniami z udziałem dzieci (Livingstone i in., 2018). W Polsce zdjęcia dzieci udostępnia około 40 proc. rodziców. Rocznie każdy z nich wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami w roli głównej. Co niepokojące, większość rodziców nie stosuje żadnych zabezpieczeń i ograniczeń dotyczących wyświetlania publikowanych materiałów (Bierca, Wysocka-Świtała, 2019).

Co najchętniej wrzucamy do sieci

Różnorodność materiałów udostępnianych przez rodziców jest ogromna. Większość z nich dotyczy zazwyczaj codziennych czynności, ważnych wydarzeń z życia dziecka oraz oczywiście wakacyjnych podróży. Niestety, część rodziców publikuje także treści, które ośmieszają i kompromitują najmłodszych lub mogą okazać się dla nich niebezpieczne. Do sieci trafiają zdjęcia lub filmy pokazujące dzieci w trudnych sytuacjach – płaczące, bezradne, przestraszone bądź przebrane dla żartu w dziwaczne kostiumy. Niemowlę włożone do garnka na płycie kuchennej, trzylatek z butelką piwa, płacząca dziewczynka w stroju kwiatka podlewana konewką przez tatę - to tylko kilka przykładów bezrefleksyjnego zachowania niektórych rodziców w internecie. Niestety równie często rodzice udostępniają online zdjęcia lub filmy przedstawiające dzieci niekompletnie ubrane bądź nagie - podczas kąpieli, na plaży lub w trakcie czynności higienicznych. 

Sharenting - zagrożenia

O ile wrzucenie kilku neutralnych fotografii przedstawiających pozytywne wydarzenia z udziałem dziecka nie jest niczym złym, to nadmierne dokumentowanie każdego momentu z jego życia i ujawnianie intymnych szczegółów może okazać się nienajlepszym pomysłem. Nierozważne udostępnianie informacji o dziecku może mieć wpływ na jego życie nie tylko teraz, ale także w przyszłości. Jakie zagrożenia wiążą się z sharentingiem?

Po pierwsze „internet nie zapomina”. Raz udostępniane materiały zostaną w sieci na zawsze. Zdjęcia Twojego dziecka mogą być powielane przez tysiące użytkowników i wrzucane na niezliczoną liczbę stron. Po drugie – fotografie czy nagrania opublikowane online przestają być tak naprawdę Twoją własnością. Każdy może je pobrać, skopiować, udostępnić, przerobić - choćby do stworzenia ośmieszających Twoje dziecko memów. Co więcej – materiały na temat Twojego dziecka mogą zostać bezprawnie wykorzystane w celach marketingowych lub przestępczych, np. trafić w ręce osób o skłonnościach pedofilskich. Eksperci wskazuję, że ogromna część materiałów gromadzonych przez pedofilów pochodzi z portali społecznościowych, które stały się dla nich swoistym terenem do polowań. 

To, co jest zabawne dla dorosłych, może być żenujące i wstydliwe dla dzieci. Jeśli nie od razu, to być może w przyszłości. W zależności od tego, gdzie materiały zostały opublikowane - stworzone przez dorosłych cyfrowe ślady dzieci mogą pozostać w sieci na długo. Czy chciał(a)byś, aby Twoje dziecko na zawsze pozostało maluchem w pieluchach, na nocniku lub z buzią ubrudzoną zupą marchewkową? Pewnie nie. Twoje dziecko również wolałoby w przyszłości móc samo decydować o tym, jaki obraz w sieci będzie mieć jako dorosła osoba. 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do poradnika dla rodziców „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”.
 

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...