Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej podpisana
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są założenia nowej ustawy?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej - podała w piątek kancelaria prezydenta.
Ustawa określa zasady udzielania konsumenckich pożyczek lombardowych, za które uznaje się umowy, na podstawie których przedsiębiorca zobowiązuje się oddać do dyspozycji konsumenta środki pieniężne, a konsument zobowiązuje się do spłaty pożyczki w oznaczonym terminie wraz z odsetkami i pozaodsetkowymi kosztami, oraz do ustanowienia zabezpieczenia lombardowego.
Koszty pożyczki
Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej ustalana będzie zgodnie z określonym w ustawie wzorem, analogicznym do stosowanego w ustawie o kredycie konsumenckim dla pożyczek zawieranych na okres dłuższy niż 30 dni, przy czym koszty te nigdy nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty pożyczki.
W przypadku wcześniejszej spłaty kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej całkowity koszt tej pożyczki ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu. W przypadku braku zapłaty przez konsumenta całości lub części całkowitej kwoty do spłaty w wymaganym terminie przedmiot zabezpieczenia lombardowego stanie się, co do zasady, własnością przedsiębiorcy wykonującego działalność lombardową.
Naruszenie przepisów o maksymalnej wysokości odsetek oraz pozaodsetkowych kosztów umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej skutkować będzie zwolnieniem konsumenta z obowiązku zapłaty takich odsetek i kosztów.
Działalność lombardów
Ustawa narzuca przedsiębiorcom prowadzącym działalność w tym zakresie konieczność przyjęcia formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej, ustala także minimalne wymagania kapitałowe w wysokości 50 tys. zł. Poza tym ustawa narzuca konieczność dokonania wpisu przez takiego przedsiębiorcę do rejestru, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Oznaczenia „lombard” w firmie spółki lub w reklamie będzie mógł używać wyłącznie przedsiębiorca, który wykonuje działalność lombardową.
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową będzie wykonywała Inspekcja Handlowa.
Od kiedy nowe przepisy?
Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.(PAP)
wkr/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat