REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Dziennikarka medyczno-prawna
Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Logopedzi i dietetycy. Projekt ustawy o 17 zawodach medycznych już bez logopedów i dietetyków – tak zdecydowali członkowie sejmowej Komisji Zdrowia. Czy to zakończy spory? Niekoniecznie – w środowisku medycznym wciąż słychać różnicę zdań. 

Logopedzi i dietetycy. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy regulującej funkcjonowanie 17 zawodów medycznych od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Przeciwko regulacjom przeciwni byli logopedzi i dietetycy, wnioskując o odrębne ustawy dotyczące ich zawodów oraz powołania samorządów. 

REKLAMA

Konfliktowa lista niektórych zawodów medycznych 

Na wstępnej liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazły się zawody

  • asystentka stomatologiczna. 
  • dietetyk, 
  • elektroradiolog, 
  • higienistka stomatologiczna, 
  • logopeda, 
  • opiekun medyczny, 
  • optometrysta, 
  • ortoptysta, 
  • podiatra, 
  • profilaktyk, 
  • protetyk słuchu,
  • technik dentystyczny, 
  • technik farmaceutyczny, 
  • technik masażysta, 
  • technik ortopeda, 
  • technik sterylizacji medycznej, 
  • terapeuta zajęciowy.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, zadaniem nowych przepisów ma być gwarancja dostępu do wykonywania zawodów medycznym wyłącznie profesjonalistom. Po odpowiedniej weryfikacji mają oni trafiać do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Powyższa lista ma zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, który korzystać będzie tylko z usług rzetelnych specjalistów. 

Logopedzi - o co walczą

REKLAMA

Planowane zmiany największy sprzeciw wzbudziły u logopedów, którzy dostrzegli w ustawie sztuczny podział wewnątrz ich środowiska – na specjalistów placówek oświatowych i medycznych. Specjaliści placówek oświatowych uważali, że zostaną zakwalifikowani do kategorii „nauczyciel logopeda”, a tytuł zawodowy będzie przysługiwał logopedom zatrudnionym w placówkach medycznych. 

Nie całe środowisko logopedów pozytywnie ocenia decyzję Komisji Sejmowej w temacie wykreślenia ich zwodu z ustawy o zawodach medycznych (będą jednak częściowo nią objęci. Chodzi o tych, którzy wykonują czynności w ramach świadczeń gwarantowanych). W opinii ekspertów logopedzi, którzy pracują w ochronie zdrowia stanowią niewielki ułamek wszystkich logopedów. Całkowite wykreślenie logopedów z ustawy o niektórych zawodach medycznych nie wpłynie na poprawę tej sytuacji. Obecnie jedynie na oddziałach neurologii, rehabilitacji medycznej, foniatrii oraz w opiece ambulatoryjnej jest procedura zatrudniania logopedów w ramach ochrony zdrowia. Brak regulacji zawodu logopedy będzie wiązał się z tym, że nie będzie możliwe staranie się o tworzenie nowych procedur. Brak nowych procedur może wpłynąć niekorzystnie na tworzenie nowych miejsc pracy logopedów w ochronie zdrowia, na czym najbardziej ucierpią pacjenci i ich rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dietetycy - czego się domagają

Środowisko dietetyków domagało się odrębnej ustawy dla swojej grupy zawodowej, w zamian zostali usunięci z projektu ustawy o zawodach medycznych. W opinii Związku Zawodowego Dietetyków jest to „słodko-gorzki sukces”. 

– „Wspólnymi siłami udało nam się wykreślić dietetyka z listy zawodów objętych ustawą o niektórych zawodach medycznych. Osiągnęliśmy to dzięki determinacji i działaniom Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków oraz zjednoczeniu środowiska, za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy” – napisał ZZD w mediach społecznościowych. Niestety jak zauważa Związek, w myśl zgłoszonej i przegłosowanej przez stronę rządzącą poprawki, która nie została skonsultowana z PZZD wprowadzono zapisy o tym, że ustawa reguluje osoby, które: wykonują czynności zawodowe w zakresie planowania diety; prowadzenia konsultacji dietetycznych, a także udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych (czyli finansowanych z NFZ). – „Usłyszeliśmy, iż nie jest to zapis o dietetykach, z czym się nie zgadzamy, ponieważ rzeczone czynności w myśl ustawy mogą wykonywać tylko wymienieni w tabeli załącznika dietetycy o określonym wykształceniu – wskazuje ZZD i dodaje, że doszło do sytuacji na wskroś kuriozalnej, kiedy to ustawa o nie-dietetykach, jest ustawą o ludziach, którzy posiadają wykształcenie dietetyka. – „Jest to z naszego punktu widzenia niekorzystne i niekonstytucyjne, aby regulować tylko część środowiska. W naszej opinii utrudni to osobną regulację zawodu” – podkreślili, zauważając: – „Wyłączenie z regulacji powinno dotyczyć całej grupy zawodowej, jednak mając na uwadze opinie środowiska będziemy w najbliższym czasie udostępniać formularz, w którym zapytamy dietetyków pracujących w POZ i szpitalach o opinię na temat tej poprawki i od tego uzależnimy dalsze działania” – podsumował ZZD, zapewniając, że będzie wciąż i niezmiennie walczył o dobrą, godną i osobną ustawę dla wszystkich dietetyków.

Jakie zmiany po poprawkach

Po przyjętych poprawkach, na liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazło się 16 profesji – usunięto logopedów i dietetyków, ale dodano instruktora terapii uzależnień. Na listę zawodów objętych procedowanym aktem prawnym nie trafili zabiegający o to sanitariusze szpitalni i sekretarki medyczne.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA