REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Dziennikarka medyczno-prawna
Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Logopedzi i dietetycy. Projekt ustawy o 17 zawodach medycznych już bez logopedów i dietetyków – tak zdecydowali członkowie sejmowej Komisji Zdrowia. Czy to zakończy spory? Niekoniecznie – w środowisku medycznym wciąż słychać różnicę zdań. 

Logopedzi i dietetycy. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy regulującej funkcjonowanie 17 zawodów medycznych od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Przeciwko regulacjom przeciwni byli logopedzi i dietetycy, wnioskując o odrębne ustawy dotyczące ich zawodów oraz powołania samorządów. 

REKLAMA

Konfliktowa lista niektórych zawodów medycznych 

Na wstępnej liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazły się zawody

  • asystentka stomatologiczna. 
  • dietetyk, 
  • elektroradiolog, 
  • higienistka stomatologiczna, 
  • logopeda, 
  • opiekun medyczny, 
  • optometrysta, 
  • ortoptysta, 
  • podiatra, 
  • profilaktyk, 
  • protetyk słuchu,
  • technik dentystyczny, 
  • technik farmaceutyczny, 
  • technik masażysta, 
  • technik ortopeda, 
  • technik sterylizacji medycznej, 
  • terapeuta zajęciowy.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, zadaniem nowych przepisów ma być gwarancja dostępu do wykonywania zawodów medycznym wyłącznie profesjonalistom. Po odpowiedniej weryfikacji mają oni trafiać do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Powyższa lista ma zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, który korzystać będzie tylko z usług rzetelnych specjalistów. 

Logopedzi - o co walczą

REKLAMA

Planowane zmiany największy sprzeciw wzbudziły u logopedów, którzy dostrzegli w ustawie sztuczny podział wewnątrz ich środowiska – na specjalistów placówek oświatowych i medycznych. Specjaliści placówek oświatowych uważali, że zostaną zakwalifikowani do kategorii „nauczyciel logopeda”, a tytuł zawodowy będzie przysługiwał logopedom zatrudnionym w placówkach medycznych. 

Nie całe środowisko logopedów pozytywnie ocenia decyzję Komisji Sejmowej w temacie wykreślenia ich zwodu z ustawy o zawodach medycznych (będą jednak częściowo nią objęci. Chodzi o tych, którzy wykonują czynności w ramach świadczeń gwarantowanych). W opinii ekspertów logopedzi, którzy pracują w ochronie zdrowia stanowią niewielki ułamek wszystkich logopedów. Całkowite wykreślenie logopedów z ustawy o niektórych zawodach medycznych nie wpłynie na poprawę tej sytuacji. Obecnie jedynie na oddziałach neurologii, rehabilitacji medycznej, foniatrii oraz w opiece ambulatoryjnej jest procedura zatrudniania logopedów w ramach ochrony zdrowia. Brak regulacji zawodu logopedy będzie wiązał się z tym, że nie będzie możliwe staranie się o tworzenie nowych procedur. Brak nowych procedur może wpłynąć niekorzystnie na tworzenie nowych miejsc pracy logopedów w ochronie zdrowia, na czym najbardziej ucierpią pacjenci i ich rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dietetycy - czego się domagają

Środowisko dietetyków domagało się odrębnej ustawy dla swojej grupy zawodowej, w zamian zostali usunięci z projektu ustawy o zawodach medycznych. W opinii Związku Zawodowego Dietetyków jest to „słodko-gorzki sukces”. 

– „Wspólnymi siłami udało nam się wykreślić dietetyka z listy zawodów objętych ustawą o niektórych zawodach medycznych. Osiągnęliśmy to dzięki determinacji i działaniom Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków oraz zjednoczeniu środowiska, za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy” – napisał ZZD w mediach społecznościowych. Niestety jak zauważa Związek, w myśl zgłoszonej i przegłosowanej przez stronę rządzącą poprawki, która nie została skonsultowana z PZZD wprowadzono zapisy o tym, że ustawa reguluje osoby, które: wykonują czynności zawodowe w zakresie planowania diety; prowadzenia konsultacji dietetycznych, a także udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych (czyli finansowanych z NFZ). – „Usłyszeliśmy, iż nie jest to zapis o dietetykach, z czym się nie zgadzamy, ponieważ rzeczone czynności w myśl ustawy mogą wykonywać tylko wymienieni w tabeli załącznika dietetycy o określonym wykształceniu – wskazuje ZZD i dodaje, że doszło do sytuacji na wskroś kuriozalnej, kiedy to ustawa o nie-dietetykach, jest ustawą o ludziach, którzy posiadają wykształcenie dietetyka. – „Jest to z naszego punktu widzenia niekorzystne i niekonstytucyjne, aby regulować tylko część środowiska. W naszej opinii utrudni to osobną regulację zawodu” – podkreślili, zauważając: – „Wyłączenie z regulacji powinno dotyczyć całej grupy zawodowej, jednak mając na uwadze opinie środowiska będziemy w najbliższym czasie udostępniać formularz, w którym zapytamy dietetyków pracujących w POZ i szpitalach o opinię na temat tej poprawki i od tego uzależnimy dalsze działania” – podsumował ZZD, zapewniając, że będzie wciąż i niezmiennie walczył o dobrą, godną i osobną ustawę dla wszystkich dietetyków.

Jakie zmiany po poprawkach

Po przyjętych poprawkach, na liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazło się 16 profesji – usunięto logopedów i dietetyków, ale dodano instruktora terapii uzależnień. Na listę zawodów objętych procedowanym aktem prawnym nie trafili zabiegający o to sanitariusze szpitalni i sekretarki medyczne.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA