Wkrótce nowelizacja ustawy o jakości i o prawach pacjenta

Prawa pacjenta - co się zmieni? / Shutterstock

Projekty nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – są przygotowane do pierwszego czytania.

Ustawa o jakości i o prawach pacjentatemat błędów lekarskich 

Sejm w połowie kwietnia nie zdołał odrzucić uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy o jakości, która zakładała m.in. wprowadzenie obligatoryjnego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli monitorowania zdarzeń niepożądanych.

"Jeśli chodzi o sytuację ustawy o jakości, to chcę podkreślić, że te sytuacje, w których mamy do czynienia z błędem lekarskim, wymagają odpowiedzi systemowej i oba projekty, bo podzieliliśmy tę ustawę na dwa projekty, tak naprawdę bardzo wyraźnie odnoszą się do sytuacji błędu lekarskiego z punktu widzenia kompensacji pacjentowi. I to będzie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" – powiedział Niedzielski na poniedziałkowej konferencji.

Prawa pacjenta a jakość leczenia 

Drugi projekt – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – będzie odnosił się do zapewnienia jakości leczenia.

"Oba te projekty są przygotowane do tego, aby pierwsze czytanie odbyło się jutro, ustawa o jakości na komisji w godzinach popołudniowych, natomiast projekt zmiany ustawy o prawach pacjenta będzie procedowany we wtorek rano na posiedzeniu plenarnym" – wskazał szef MZ.

Jedna z dwóch głównych zmian, jakie pojawiły się w projektowanych przepisach, to – jak mówił Niedzielski – odłożenie na bok dyskusji o tzw. klauzuli no fault.

Udział Naczelnej Izby Lekarskiej w debacie 

"Powołałem zespół i zaprosiłem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej do dyskusji na temat, jak ta klauzula powinna wyglądać. Czy powinniśmy dyskutować o kategoriach zwolnienia z odpowiedzialności karnej – jak chce środowisko w całości, czy jednak bardziej kompromisowo wprowadzać choćby różne rozwiązania krok po kroku" – powiedział Niedzielski.

"Jest też kwestia Centrum Monitorowania Jakości, które w założeniach pierwotnego projektu miało ulec likwidacji, a w tym projekcie takiej likwidacji nie przewidujemy. To też odpowiedź na postulaty różnych środowisk, które mówiły o tym, że trzeba utrzymać niezależność tej instytucji" – wyjaśnił szef MZ. 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...