Wyrok TSUE: upadek reformy sądownictwa tuż przed wyborami

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Wyrok TSUE niszczy reformę sądownictwa / ShutterStock

Reforma sądownictwa była flagowym projektem rządu, który miał być sukcesem, a skończył się klęską. Na horyzoncie utrata miliardów euro. Rząd udaje, że nie przegrał. Szanse na obronę nowej wizji sądownictwa stały się jednak znikome.

Wyrok TSUE w kwestii sądów – UE nie chce dialogu i kompromisu

„Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są jednoznacznie niezgodne z konstytucją, są niespójne i mają charakter fragmentaryczny” – ten fragment opinii Sądu Najwyższego sprzed kilku miesięcy wskazuje, że kompromis w sądownictwie jest nierealny.

Rząd musiałby całkowicie odwrócić reformę sądownictwa, aby szczęśliwie zakończyć spór z Brukselą. Zamiast tego proponowane są kompromisy, które konfliktu nie rozwiązują.

Jesienią 2022 rząd  obiecywał nowelizację ustawy o SN, która zakończy spór z UE i odblokuje miliardy euro z KPO. Postawiono jednak na rozwiązania kompromisowe, bez zasadniczego wycofania się z projektu reformy sądownictwa.

Uchwalone zmiany w SN zostały „zamrożone” (przynajmniej na jakiś czas wyniku wniosku prezydenta do TK) jednak ich wejście w życie również nie dawałoby żadnej gwarancji na odblokowanie KPO. Później przyszedł kolejny cios z UE, który tym razem wydaje się nokautujący.

Koszt reformy sądownictwa w milionach lub miliardach euro

Niewykonanie orzeczenia TSUE w kwestii Izby Dyscyplinarnej SN kosztowało Polskę ponad pół miliarda euro. Wydaje się, że ta kwota jest nie do odzyskania.

Suma większa niż 20 mld euro z KPO stoi obecnie pod znakiem zapytania. Nie ma ponadto żadnych gwarancji, czy nie pojawią się w przyszłości kolejne orzeczenia TSUE i kolejne kary.

Rząd chce kolejnych etapów reformy sądownictwa, które znów mogą drogo kosztować

„My proponujemy, aby spłaszczyć tę strukturę, żeby były sądy pierwszej i drugiej instancji jako sądy powszechne. To byłaby struktura bardzo prosta, jasna. Przybliżylibyśmy sądy do ludzi” – ta wypowiedź ministra Ziobry pochodzi z jesieni 2022 r. tzn. okresu, kiedy rząd miał definitywnie zakończyć spór z Brukselą.

Spłaszczenie struktury sądownictwa, miałoby być ukoronowaniem reformy wymiaru sprawiedliwości. Wiązałoby się z całkowitym wywróceniem obecnej struktury sądów. Mogłoby oznaczać okazję do głębokich zmian kadrowych oraz kolejnych sporów z UE lub kar finansowych.

Minister Ziobro przyznał, że kolejna (prawdopodobnie decydująca) odsłona reformy sądownictwa jest już zaprojektowana. Prawdopodobnie czeka na lepszą okazję.

Dlaczego rząd nie wygra wojny z UE o sądy?

Wyrok TSUE to kpina z europejskiego prawa i wyraz traktowania Polski jako państwa, na którym brukselskie elity próbują testować swoje antydemokratyczne wizje; ich ostatecznym celem jest stworzenie europejskiej federacji – ten komentarz Beaty Szydło z 5 czerwca obrazuje pewną bezsilność.

Rząd może emocjonalnie protestować, że TSUE przekracza kompetencje. Jednak to nie zmieni faktu, że Komisja Europejska zainicjowała postępowanie, a TSUE wydał miażdżące orzeczenie.

W 2018 r. wydawało się, że strona rządowa wygrała, a sędziowie nie mogą zrobić już nic. Jednak wymiar sprawiedliwości zwrócił się o pomoc do instytucji unijnych.

Zwycięstwo sędziów przyszło z opóźnieniem kilku lat, w pakiecie z blokadą ogromnych unijnych funduszy, akurat w okresie przedwyborczym.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...