Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?
REKLAMA
REKLAMA
- Nadgodziny urzędników – jak to wygląda obecnie?
- Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników – od kiedy taka możliwość?
- Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników w pakiecie z nowelizacją ustawy VAT
- Wynagrodzenie za pracę w nocy lub święto – możliwa zmiana na niekorzyść
- Nie wskazano źródeł finansowania. Z czego zostaną wypłacone nadgodziny?
Nadgodziny urzędników – jak to wygląda obecnie?
Obecne standardy zakładają, że urzędnik, który pracował po godzinach, może liczyć na czas wolny jako rekompensatę jednak bez wynagrodzenia. Planowane zmiany w prawie zakładają perspektywę wynagrodzenia za nadgodziny dla służby cywilnej.
REKLAMA
Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników – od kiedy taka możliwość?
Na obecnym etapie legislacyjnym zmiany w prawie mają wejść w życie w połowie obecnego roku jednak możliwość wynagrodzenia za nadgodziny urzędników ma być dostępna od stycznia 2024 r.
Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników w pakiecie z nowelizacją ustawy VAT
Znacząca nowelizacja ustawy VAT zakłada ustanowienie obowiązku w zakresie KSeF (fakturowanie elektroniczne). Rząd postanowił „dokleić” do tych zmian kwestię wynagrodzeń dla urzędników. Taka inicjatywa może być uznana za nietypową i budzić wątpliwości co do jakości procesu legislacyjnego. Nie można wykluczyć, że w ustawie pojawią się błędy.
Wynagrodzenie za pracę w nocy lub święto – możliwa zmiana na niekorzyść
Publikacja Gazety Prawnej „Urzędnicy zarobią na nadgodzinach” wskazuje na potencjalne błędy legislacyjne, które mogą spowodować zmiany na niekorzyść urzędników pracujących po godzinach.
Jedna z takich kwestii dotyczy wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, niedzielę lub święto. Zgodnie z obecnymi założeniami ma wtedy przysługiwać rekompensata w postaci czasu wolnego w takim samym wymiarze lub proporcjonalne wynagrodzenie.
Cytowany przez Gazetę Prawną Tomasz Ludwiński, reprezentujący NSZZ Solidarność wskazuje, że może to być zmiana na niekorzyść:
„Obecnie, jeśli w niedziele i święta przepracowali nawet godzinę, przysługiwał im dodatkowy dzień wolny. Zatem proponowane rozwiązania są niekorzystne dla urzędników mianowanych”.
Trudno odgadnąć, czy wskazana kwestia jest celowym zabiegiem, czy efektem błędu możliwego do naprawienia na etapie prac w sejmie.
Nie wskazano źródeł finansowania. Z czego zostaną wypłacone nadgodziny?
Wynagrodzenia urzędników reguluje Ustawa o służbie cywilnej, w kwestiach nieuregulowanych stosuje się Kodeks pracy.
Jednym z potencjalnych błędów legislacyjnych w ramach proponowanych zmian jest niewskazanie źródeł finansowania. Może to spowodować konieczność ograniczania innych wydatków w urzędach w celu pokrycia wynagrodzenia za nadgodziny.
Urzędnicy służby cywilnej przepracowali w 2022 r. ponad 700 tys. godzin nadliczbowych. Wynagrodzenie za taką ilość nie jest drobną kwotą, wskazanie źródeł finansowania byłoby uzasadnione.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA