NSZZ Solidarność negocjuje z rządem wysokość podwyżek dla urzędników, przy okazji mogą skorzystać nauczyciele. Czy jest szansa na 20% podwyżki dla nauczycieli w tym roku?
- Jaka wysokość podwyżek w budżetówce od początku 2023 r.
- Negocjacje NSZZ Solidarność z rządem – czy spowodują podwyżki dla urzędników?
- Wynagrodzenia nauczycieli – co z projektem podwyżek o 20%
- Podwyżki prawdopodobnie w wyniku większej kwoty bazowej
Jaka wysokość podwyżek w budżetówce od początku 2023 r.
Podwyżki w budżetówce od początku 2023 r. osiągnęły poziom ok. 8%. Na kolejną pewną podwyżkę mogą liczyć od lipca zarabiający w budżetówce najmniej – wtedy nastąpi aktualizacja minimalnego wynagrodzenia z 3490 zł do 3600 zł brutto. Jest szansa, że to nie koniec tegorocznych podwyżek w budżetówce, nadzieję na większą pensję mogą mieć również nauczyciele.
Negocjacje NSZZ Solidarność z rządem – czy spowodują podwyżki dla urzędników?
Gazeta Prawna w publikacji z 16 maja „Urzędnicy i nauczyciele mogą liczyć na kolejne podwyżki” opisuje postulaty NSZZ Solidarność oraz wysokość podwyżek, które realnie mogą wystąpić w 2023 r.
Budżetówka ma realną szansę na kolejną podwyżkę rzędu 8% w 2023 r. jednak pojawiają się postulaty większych wzrostów wynagrodzenia, na poziomie 20%.
Jak wskazuje Andrzej Radzikowski (OPZZ),
„Docierają do nas takie sygnały, że Solidarność już coś wynegocjowała z rządem (…) chcielibyśmy, aby pensje w tym roku były wyższe o 20%. Niezależnie od tych doniesień zamierzamy protestować i domagać się wyższych płac dla całej sfery budżetowej w tym roku, ale także w kolejnym.”
Można zaryzykować tezę, że kolejna podwyżka dla budżetówki w 2023 r. na poziomie 8% (tuż po wakacjach), to informacja z kategorii „półoficjalnych”. Jednak w negocjacjach mogą się pojawiać postulaty bardziej znaczącego wzrostu wynagrodzeń.
Wynagrodzenia nauczycieli – co z projektem podwyżek o 20%
Cytowany przez Gazetę Prawną Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, wskazuje na projekt podwyżek dla nauczycieli, który utknął w sejmie:
„Projekt nowelizacji Karty nauczyciela, które zwiększa uposażenia nauczycielom o 20% od lipca do grudnia 2023 r. jest już od marca w Sejmie (…) Wysyłamy właśnie petycję do marszałek Sejmu, aby rozpoczęto pracę nad tym dokumentem”.
Obecnie wydaje się, że podwyżka na poziomie 20% dla nauczycieli w 2023 r. to wariant najbardziej optymistyczny, podobnie jak w przypadku urzędników.
Minister edukacji Przemysław Czarnek wspomniał, że kwestię podwyżek dla nauczycieli zamierza omówić z ministrem finansów i niczego nie wyklucza. Wspomniana deklaracja pochodzi z maja obecnego roku. Można zakładać, że negocjacyjny sukces w kwestii podwyżek dla urzędników, mógłby wpływać na szansę większych pensji dla nauczycieli.
Podwyżki prawdopodobnie w wyniku większej kwoty bazowej
Jeśli podwyżki nastąpią, to najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się wzrost kwoty bazowej, a nie nowelizacja ustawy budżetowej. Druga z wymienionych opcji mogłaby się wiązać ze zwiększaniem deficytu i dodatkowymi komplikacjami.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że wzrost wynagrodzenia w przedziale 8 – 20% byłby raczej waloryzacją w dobie wysokiej inflacji.