Maseczki. Gdzie wciąż jeszcze trzeba je nosić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Nakaz noszenia maseczek ma obowiązywać do końca czerwca w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza / shutterstock

Nakaz noszenia maseczek został przedłużony do końca czerwca 2023 r. Zakres, w jakim będzie obowiązywał uległ zmianie. Gdzie noszenie maseczek będzie nadal prawnym obowiązkiem? W jakich miejscach nakaz noszenia maseczek przestaje obowiązywać?

Nakaz noszenia maseczek ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 r., ale tylko w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Spod działania nakazu wyłączono apteki. 

Dlaczego przedłużono nakaz maseczek

Przedłużenie o dwa kolejne miesiące obowiązywania ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, w tym w szczególności – nakazu noszenia maseczek jest – zdaniem resortu zdrowia, który przygotował rozporządzenie – uzasadnione:

  • aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
  • sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską.

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 obowiązuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od 16 maja 2022 r. do odwołania

Wcześniej, od 20 marca 2020 r. obowiązywał stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Gdzie wciąż trzeba nosić maseczki

Zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa nakazane jest obecnie wyłącznie w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, a więc w takich budynkach, w których zlokalizowane są w szczególności:

  • szpitale, 
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze, 
  • zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, 
  • zakłady rehabilitacji leczniczej, 
  • hospicja, 
  • ambulatoria, 
  • przychodnie, 
  • poradnie, 
  • ośrodki zdrowia, 
  • lecznice, 
  • ambulatoria z izbą chorych, 
  • zakłady badań diagnostycznych,
  • medyczne laboratoria diagnostyczne. 

Maseczki nie tylko w placówkach medycznych

Nowe rozporządzenie utrzymuje dotychczasowe rozwiązanie, w myśl którego nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa obowiązuje w „w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza”, a zatem obowiązek jest aktualny nie tylko w pomieszczeniach, w których działalność lecznicza jest prowadzona, ale obejmuje cały budynek, w którym znajdują się takie pomieszczenia.

Apteki wolne od maseczek

Rozporządzenie znosi natomiast obowiązek zasłaniania, przy pomocy maseczki, ust i nosa w aptekach. Uzasadniono to w ten sposób, że zniesienie tego obowiązku „stanowi pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach”. 

Kto musi nosić maseczki

Obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa dotyczy wszystkich osób przebywających w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Rozporządzenie nie przewiduje jakichkolwiek wyjątków, zatem obowiązek noszenia maseczek mają pracownicy podmiotów leczniczych, ich interesanci, a także pacjenci. Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w całym budynku, w którym prowadzona jest działalność lecznica, zatem obowiązuje bez wyjątku wszystkie osoby przebywające w takim budynku.

Ważne
Czy pacjenci mają obowiązek nosić maseczki

W stanie prawnym przed 28 marca 2022 r., kiedy weszło w życie obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego osoby, których miejscem stałego lub czasowego pobytu były budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby opieki zdrowotnej – w szczególności pacjenci szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej oraz hospicjów – były zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. 

Obecnie pacjenci takich placówek obowiązani są zasłaniać usta i nos bez wyjątku przez cały czas pobytu w placówce wykonującej działalność leczniczą.

Pracownicy cały czas w maseczkach

Rozporządzenie nie przewiduje także żadnych wyjątków dla pracowników podmiotów lecznicznych. Poprzednio osoby pracujące w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej miały prawo nie stosować się do nakazu zasłania ust i nosa (za wyjątkiem osób w trakcie bezpośredniej obsługi pacjentów lub interesantów). Od 28 marca 2022 r. osoby te są zobowiązane zasłaniać usta i nos w każdej sytuacji, przez cały okres przebywania w miejscu pracy Pracownicy nie mają także możliwość odkrycia ust i nosa w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładzie pracy.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...