Finlandia oficjalnie przyjęta do NATO od 4 kwietnia 2023 r.

NATO / Finlandia członkiem NATO / Konrad Żelazowski / dziennik.pl
Finlandia zostanie oficjalnie przyjęta do NATO we wtorek - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego dnia w kwaterze głównej odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

Finlandia członkiem NATO

Finlandia zostanie 31. członkiem NATO. We wtorek 4 kwietnia 2023 roku po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga tego kraju - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w przeddzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Turcji ratyfikowała wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO

W ubiegły czwartek 30 marca 2023 roku parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do Sojuszu. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

Ceremonia przyjęcia Finlandii do NATO

Prezydent Sauli Niinisto, szef MSZ Pekka Haavisto oraz MON Antti Kaikkonen będą uczestniczyć we wtorek w Brukseli w ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO – podała kancelaria prezydenta.

To historyczny dzień nie tylko dla Finlandii, ale i dla NATO – pisze fińska prasa, wskazując, że formalnie Finowie staną się sojusznikiem w 74. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Traktat został zawarty 4 kwietnia 1949 r. przez 12 państw założycielskich – USA, Kanadę i kraje Europy Zachodniej. Obecnie NATO liczy – po przyjęciu Finlandii – 31 członków.

W przypadku Finlandii proces akcesyjny zajął 273 dni – wyliczył "Helsingin Sanomat". To był "sprint" - napisał. Wyjątkowo dokumenty ratyfikacyjne zostaną przekazane stronie amerykańskiej w Brukseli. Zwyczajowo akty te były składane przez władze przyjmowanych krajów w USA.

Fińskie MSZ poinformowało, że kiedy Finlandia oficjalnie stanie się członkiem NATO, minister Haavisto przekaże również akt ratyfikacyjny Szwecji. Finlandia i Szwecja – dotychczas neutralne – zaczęły wspólnie ubiegać się o członkostwo w NATO wiosną ubiegłego roku, w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Członkostwa Szwecji nie ratyfikowały jednak dotąd Turcja i Węgry.

NATO po przystąpieniu Finlandii

Putin chciał osłabić NATO, a w rzeczywistości wzmocnił ten sojusz - czytamy na portalu niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Putin "popełnił strategiczną głupotę"; wraz z przystąpieniem Finlandii długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się - zaznaczono.

"Wojna Władimira Putina z Ukrainą to zbrodnia. Dziesiątki tysięcy zabitych, setki tysięcy rannych, miliony uchodźców. Ale rosyjski prezydent popełnił też strategiczną głupotę, dokonując inwazji na sąsiedni kraj. Gdyby chcieć wyrazić jej wielkość liczbą, można by użyć tej - 1340" - czytamy w komentarzu "SZ". W kilometrach to mniej więcej długość granicy między Finlandią a Rosją.

Do tej pory granice lądowe z Rosją miało pięć państw NATO: Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Norwegia - i razem wynoszą one około 1300 kilometrów - przypomina niemiecki dziennik. "Kiedy więc w tym tygodniu przed siedzibą NATO w Brukseli zostanie podniesiona flaga Finlandii i kraj ten oficjalnie stanie się 31. państwem członkowskim Sojuszu, długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się" - podkreśla "SZ".

Postulowany przez Putina cel wojny, czyli powstrzymanie rzekomego okrążenia przez NATO, a nawet zredukowanie Sojuszu do tych państw, które należały do niego na początku lat 90. można więc uznać za porażkę - zauważa gazeta. "Władimir Putin chciał osłabić Sojusz. W rzeczywistości go wzmocnił" - konkluduje "SZ".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

pmo/ mms/

asc/ tebe/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...