Sądy pokoju. Rzecznik rządu nie wie, czy ustawa będzie w tej kadencji
REKLAMA
REKLAMA
Na razie nie ma opinii rządu do tego projektu, jako oficjalnego stanowiska – zastrzegł Müller. „Mogę tylko bardziej ogólnie powiedzieć o tym” – powiedział.
REKLAMA
Rzecznik rządu: finalny rozstrzygnięć brak
„Oczywiście, należy szukać w regulacjach dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości takich rozwiązań, które uproszczą rozpatrywanie najprostszych spraw. To jest postulat w tym obszarze Pawła Kukiza i jego środowiska, również prezydenta w jakimś zakresie” – zaznaczył Müller. „Będziemy to rozpatrywać” – zapewnił. „Czy ten projekt finalnie zostanie przyjęty w tej kadencji, tego nie wiem. To jest skomplikowany projekt. Aczkolwiek trzeba też przyznać, że Paweł Kukiz podnosi to jako jeden z ważnych warunków współpracy z naszym środowiskiem i w tym zakresie uważa to za jeden z priorytetowych projektów” – mówił rzecznik rządu. „Rozstrzygnięć finalnych jeszcze nie ma i na ten moment mogę tyle powiedzieć” – dodał.
Minister sprawiedliwości: nie poprzemy projektów destrukcyjnych
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oceniał we wtorek, że projekt prezydenta „tylko z nazwy jest projektem o sędziach pokoju”. „To jest zaprzeczenie tej idei. Jest niebywale kosztowny. Nigdy nie poprzemy projektów, które są destrukcyjne dla sądownictwa” – mówił minister i lider Solidarnej Polski.
Sądy pokoju: nowa kategoria wymiaru sprawiedliwości
REKLAMA
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają w Sejmie od grudnia 2021 r. Podkomisja sejmowa poświęciła łącznie 15 posiedzeń na wypracowanie projektów ustawy o sądach pokoju oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę.
Po trwających ponad rok pracach sejmowa podkomisja 30 marca poparła formalnie dwa projekty mające powołać sądy pokoju. Do projektów wprowadzono liczne poprawki, znaczną część planowanych zapisów przeformułowano. Projekty w środę trafiły do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która jednak przerwała prace. Do rozpatrywania tych przepisów posłowie mają powrócić po sporządzeniu dodatkowej opinii przez Biuro Analiz Sejmowych. Sejmowi prawnicy mają na to tydzień.
Oba projekty były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą. (PAP)
autorzy: Marcin Jabłoński, Ewa Wesołowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat