REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny kredyt 2%. Lista wad, które niszczą entuzjazm

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Bezpieczny kredyt 2%. Lista wad
Bezpieczny kredyt 2%. Lista wad

REKLAMA

REKLAMA

Czy bezpieczny kredyt 2% to manna z nieba? Mógłby się wydawać, że tak. Drogie kredyty, brak zdolności kredytowej, niedobór mieszkań – to sprawia, ze wiele osób musi tracić większość wynagrodzenia na opłatę za najem. Bezpieczny kredyt ma rozwiązać problemy. Rzeczywistość jest bardziej przyziemna. 

Bezpieczny kredyt 2%: wsparcie państwa przez pierwsze 10 lat, a nie cały okres kredytowania 

Określenie „bezpieczny kredyt 2%” mogłoby sugerować przekonanie, ze państwowe dofinansowanie  spłaty rat obowiązuje przez cały okres kredytowania. Niestety, ustawodawca przewiduje wsparcie tylko przez pierwsze 10 lat. Co później?

REKLAMA

REKLAMA

Po okresie 10 lat ze stopą 2% nastąpi przejście na stałe raty w sensie kwotowym jednak już bez państwowych dopłat. Strona gov.pl pokazuje pięć symulacji rat kredytu w ramach programu bezpieczny kredyt 2 procent. W czterech przypadkach na pięć stała rata po 10 latach jest wyższa niż pierwsza rata po dopłacie.

Należy podkreślić, że podobne symulacje zwykle są uproszczone, o kwestie bardziej szczegółowe dotyczące rat lepiej dopytać w banku, aby uniknąć rozczarowania po 10 latach bezpiecznego kredytu.

Bezpieczny kredyt 2% nie dla osób powyżej 45 lat

Banki zwykle stosują zasadę – im wyższy wiek kredytobiorcy hipotecznego, tym większe wymagania przy ocenie zdolności kredytowej. Rządowy projekt również stosuje taką regułę, jednak w wersji bardzo uproszczonej, co budzi wątpliwości konstytucyjne.

Projekt zakłada, że bezpieczny kredyt 2% nie jest dostępny dla osób powyżej 45 lat. Można by do tego dopisać ironiczne uzasadnienie – jeśli ktoś sobie nie poradził z kupnem mieszkania do wieku 45 lat, to lepiej, żeby wynajmował mieszkanie bez limitu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 32. Konstytucji RP przewiduje zasadę równości. Podobnie jak inne prawa i wolności obywatelskie, można tą zasadę ograniczyć ustawą, jeśli takie ograniczenie jest niezbędne, celowe i proporcjonalne. Czy zabranie dostępu do państwowego wsparcia po osiągnięciu danego wieku jest niezbędne? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć we własnym zakresie.

Bezpieczny kredyt 2% nie przełamie braku zdolności kredytowej

W obecnych realiach ekonomicznych wiele osób straciło zdolność kredytową. Banki wymagają znacznych zarobków na zakup najtańszego mieszkania.

Jak podaje strona gov.pl:

„kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać (…) Ocena zdolności kredytowej należy do banku kredytującego”.

Przytoczone zdania precyzują, że bezpieczny kredyt 2% nie zostanie przysłowiową gwiazdką z nieba dla wszystkich, którym banki odmawiały zdolności kredytowej.

Wątpliwe ograniczenia blokujące dostęp do bezpiecznego kredytu 2%

Bezpieczny kredyt 2% jest dostępny dla osoby, która „nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.”

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli ktoś w przeszłości był właścicielem np. mieszkania w mało atrakcyjnej lokalizacji i niskim standardzie, które później sprzedał za niewielką cenę, to traci szansę na bezpieczny kredyt 2%. Uzasadnienie takiego ograniczenia, z punktu widzenia postulatu sprawiedliwości społecznej, jest co najmniej wątpliwe.

Co więcej, takie ograniczenie rozciąga się również na osoby we wspólnym gospodarstwie domowym. To oznacza, że np. małżeństwo straci szansę na wspólny kredyt hipoteczny w ramach bezpiecznego kredytu 2%, jeśli jedno z małżonków było kiedyś właścicielem mieszkania lub domu.

Opinia NBP: bezpieczny kredyt 2% podwyższy ceny mieszkań ale nie zwiększy ich dostępności

Opinia NBP podkreśla, że kluczowe jest zwiększanie podaży mieszkań, czego w projekcie zabrakło. Co więcej, bezpieczny kredyt 2% przyczyni się do wzrostu cen mieszkań i ograniczy ich dostępność. Wbrew intencjom, na programie bezpieczny kredyt 2% skorzystają raczej bardziej zamożni niż mniej zamożni:

„Ze względu na fakt, że instrument „bezpieczny kredyt 2 proc.” wspierałby jedynie stronę popytową na rynku nieruchomości, jego wprowadzenie oddziaływałoby w kierunku wzrostu cen mieszkań (…) wiele niezamożnych gospodarstw domowych nie posiadałoby wystarczającej zdolności kredytowej, aby skorzystać ze wsparcia. Po drugie, zamożne gospodarstwa miałyby silny bodziec, by skorzystać z tego wsparcia, pomimo że byłyby w stanie zaciągnąć kredyt na warunkach rynkowych”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność. Minimum 65 lat. Większość Europy to już zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA