Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji
REKLAMA
REKLAMA
Ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi Sejm uchwalił na posiedzeniu 9 marca. Pod koniec miesiąca ustawą zajmie się Senat.
REKLAMA
Aktualizacja umożliwi dokładanie funkcjonalności
„Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel. Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca. Ukłony dla Adama Andruszkiewicza, Janusza Cieszyńskiego i ich zespołów, którzy wdrażają kolejny ważny etap cyfryzacji państwa” – napisał w czwartek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel.
March 23, 2023
Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w… https://t.co/CU7PKCu0Lp
Rzecznik rządu załączył wpis ministra w KPRM Janusza Cieszyńskiego, w którym opublikował krótką wizualizację aktualizacji aplikacji mObywatel. Widać na niej nowy interfejs aplikacji oraz niektóre nowe funkcjonalności. Jak informuje w komentarzach do wpisu Cieszyński, aktualizacja ma się pojawić na przełomie czerwca i lipca.
Jak będzie już wkrótce wyglądał mObywatel? Zobaczcie ⤵️⤵️⤵️ pic.twitter.com/mAbk1W0VsR
March 23, 2023
Co potrafi mObywatel
REKLAMA
Przyjęta przez Sejm regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.
W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.
mObywatel integruje
Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA