Krajowe Centrum Przetwarzania Danych już za trzy lata
REKLAMA
REKLAMA
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma objąć – w początkowym okresie – trzy nowoczesne centra przetwarzania, które zapewnią ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej. Budowa KCPD ma być jedną z większych inwestycji budowlanych o wartości ponad 1 mld zł. Realizację prac zaplanowano na lata 2024-2026. KCPD ma powstać w ramach Krajowego Planu Obudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
REKLAMA
Po co jest ta ustawa
REKLAMA
Celem projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD jest stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej. Realizacji tego celu ma służyć budowa wydajnych, bezpiecznych i wysoce dostępnych usług cyfrowych z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej dla systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych.
Ustawa ma określać zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, w szczególności w zakresie budowy, przebudowy i utrzymania Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, oraz inwestycji towarzyszących. Specjalne procedury przewidziane w projekcie dotyczą procesów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji i mają pozwolić na sprawną budowę rządowych serwerowni.
Cele KCPD określa Krajowy Plan Odbudowy
Cele ustawy wpisują się w realizację komponentu infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, określonych szczegółowo w KPO, które dotyczą wyłącznie podmiotów administracji publicznej i mogą być realizowane wyłącznie przez podmioty administracji publicznej lub przez nią nadzorowane m.in. państwowe instytuty badawcze.
Oczekiwane zgodnie z KPO efekty działań inwestycyjnych mają umożliwić korzystanie przez podmioty rządowe z usług w następujących dziedzinach:
- budowania zdolności do kolokacji i koncentracji zasobów IT w nowoczesnych ośrodkach obliczeniowych oraz stopniowe wygaszanie ośrodków nieefektywnych i kosztochłonnych,
- usług adresowanych do MŚP oraz specyficznych potrzeb w zakresie organizacji pracy zdalnej,
- usług sektora e-zdrowia,
- usług związanych z bezpieczeństwem publicznym oraz
- publikacji wspólnych katalogów usług cyfrowych adresowanych do szerokiego grona odbiorców, zarówno w administracji publicznej, dostawców kluczowych usług publicznych oraz przedsiębiorstw.
Cel ten będzie możliwy do osiągnięcia poprzez budowę ośrodków obliczeniowych, z wykorzystaniem których odpowiednie agendy administracji rządowej i publicznej będą mogły zaoferować i rozwijać szereg usług, w tym usługi oparte na modelu chmury obliczeniowej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA