Oznaczenia geograficzne produktów rolnych doczekały się ustawy
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych – tak brzmi tytuł aktu prawnego, który Sejm uchwalił 13 stycznia, a 9 marca poparł poprawki Senatu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 14 marca. Wejdzie ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
Jaki jest cel ustawy
Ustawa ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i stworzenie jednolitej regulacji dotyczącej oznaczeń geograficznych obejmującej trzy sektory:
- produkty rolne i środki spożywcze,
- napoje spirytusowe, oraz
- wina.
Według autorów ustawy stworzenie spójnych zasad w jednym akcie prawnym umożliwi efektywniejszą kontrolę i egzekwowanie ochrony przysługującej zarejestrowanym w Unii Europejskiej nazwom produktów i napojów.
Co reguluje ustawa
Regulacja określa warunki ochrony w Polsce nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych lub środków spożywczych. Dotyczy to także oznaczeń geograficznych win i napojów spirytusowych oraz określeń tradycyjnych produktów sektora wina.
Rada do spraw oznaczeń geograficznych
Ponadto zgodnie z ustawą powołana zostanie Rada do spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Będzie ona opiniować wnioski o rejestrację lub o cofnięcie rejestracji, wnioski o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, a także sprzeciwy krajowe do wniosków o rejestrację. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat