Zmiana płci na życzenie od 16 roku życia. "Ustawa trans" w Hiszpanii
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa trans w Hiszpanii od 2 marca 2023 r.
Ustawa trans została przyjęta przez parlament 16 lutego 2023 r. i po opublikowaniu w dzienniku ustaw weszła w życie 2 marca. Zgodnie z nowym prawem, osoby powyżej 16 lat mogą bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego, osoby w wieku od 14 do 16 lat muszą mieć do tego zgodę rodziców, zaś między 12 a 14 rokiem życia - zatwierdzenie sądowe.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, każdy, kto ukończył 16 lat może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Decyzja musi zostać potwierdzona przez wnioskodawcę trzy miesiące później, a cała procedura trwa najwyżej cztery miesiące.
Dodatkowo istnieje możliwość, aby osoba trans powróciła do swojej poprzedniej płci, w taki sam sposób. Modyfikacja płci po raz trzeci wymaga już decyzji sądowej.
Hiszpania/ Media: fala chętnych do zmiany płci w urzędach stanu cywilnego; podejrzenia o nadużycia
„Do czasu wejścia w życie ustawy trans otrzymywaliśmy zgłoszenia od kobiet i mężczyzn mniej więcej w takiej samej proporcji - powiedział urzędnik stanu cywilnego w Madrycie, cytowany przez dziennik. Podobnie jest w całym kraju.
Według danych, do których miała dostęp gazeta, tylko w ciągu jednego tygodnia do rejestru stanu cywilnego w A Coruna w Galicji wpłynęło 40 wniosków o zmianę płci, prawie wszystkie od mężczyzn, „co budzi podejrzenie o nadużycia”. W Saragossie w tym samym czasie zarejestrowano 35 wnioskodawców, a w stolicy Katalonii - ponad 20.
Urzędnicy podejrzewają, że wiele osób wnioskujących o zmianę płci robi to w celu wykorzystania sytuacji związanej z nową płcią. „La Razon” wskazuje przy tym, że nie ma prawnych mechanizmów wykrywania nadużyć, jak np. w przypadku fikcyjnych małżeństw. Procedura zmiany płci w dokumentach nie wymaga niczego poza deklaracją woli wnioskodawcy.
Nawet 150 tys. euro kary za dyskryminację osób trans i LGTBI
Urzędnicy czują się bezradni podejrzewając nadużycia. Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczywistej i efektywnej równości osób trans i gwarancji praw osób LGTBI „poważna dyskryminacja” wobec nich jest karana grzywną w wysokości od 10 tys. do 150 tys. euro. „Oprócz ewentualnych sankcji dyscyplinarnych wobec tych, którzy zakwestionują jakiś przypadek zmiany płci w związku z podejrzeniem o oszustwo” - napisał „La Razon”.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ mal/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat