Sejm wznowił obrady. Co zaplanowano na dziś?
REKLAMA
REKLAMA
Sejm wznowił obrady, czwartek 9 marca
W czwartek od rana przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących.
REKLAMA
Przedstawiona zostanie też informacja bieżąca "w sprawie dotowania bez obiektywnych kryteriów z pieniędzy publicznych fundacji, stowarzyszeń i spółek powiązanych z politykami PiS - sytuacja w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Sportu i Turystyki, Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Klimatu i Środowiska" o prezentację której wnioskował klub KO.
Posłom przedstawiony zostanie także rządowy dokument Przegląd Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz informacja rządu o skutkach obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wraz z propozycjami zmian.
Ponadto posłowie zajmą się projektem uchwały w sprawie upamiętnienia błogosławionego Wincentego Kadłubka w 800. rocznicę śmierci oraz projektem uchwały w 175. rocznicę Wiosny Ludów na ziemiach polskich.
Nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz ustawy wiatrakowej
Po południu zaplanowane są głosowania. Posłowie będą głosować m.in. nad stanowiskami Senatu wobec nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz tzw. ustawy wiatrakowej.
REKLAMA
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego pod koniec stycznia. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, m.in. zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Pod koniec lutego Senat przyjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji. Podczas debaty, która odbyła się wówczas w Senacie sprawozdawca połączonych komisji senackich Krzysztof Kwiatkowski (koło senatorów niezależnych) wskazywał m.in., że komisje zapoznały się z opiniami konstytucjonalistów wobec nowelizacji i wszystkie były wobec noweli negatywne. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach rekomenduje, by odrzucić uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego.
Na początku lutego Sejm znowelizował także tzw. ustawę wiatrakową w taki sposób, że zgodnie z nowymi zapisami wiatraki będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od domów, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków. Senat zaproponował zmniejszenie minimalnej odległości z 700 do 500 m i dopuścił dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy. W zamian za to mogliby oni korzystać z różnych preferencji. Sejmowe komisje energii oraz samorządu negatywnie zaopiniowały poprawki Senatu. (PAP)
ero/ mok/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat