REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel znowu w komisji. Część poprawek zaakceptowana

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ustawa o aplikacji mObywatel trafiła do ponownych prac w komisji sejmowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika. 

Sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii jednogłośnie opowiedziała się za odrzuceniem wniosku koła Konfederacja za odrzuceniem projektu. Zarekomendowała też wprowadzenie kilku poprawek, w tym poprawki klubu PiS, które umożliwiłyby zmianę w ustawie o Radzie Ministrów dotyczącą powoływania sekretarzy stanu do ministerstw.

REKLAMA

Co to jest mObywatel

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie, będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz poinformował w trakcie obrad Sejmu, że obecnie w aplikacji dostępna jest legitymacja emeryta i rencisty, ale trwają rozmowy, aby legitymację w wersji elektronicznej posiadały także osoby pobierające emerytury mundurowe. Odnosząc się z kolei do poprawki o to, aby w aplikacji znalazła się karta rowerowa zaznaczył, że „nie ma technicznego problemu, aby tak się stało, ale poprawka zgłoszona przez posła Dariusza Kurzawę powinna zostać przeanalizowana.

Jakie poprawki zgłosili posłowie

Poprawkę zgłosił w trakcie czytania poseł Dariusz Stefaniuk (PiS). Przekazał, że poprawki, które zostały wprowadzone we wtorek dotyczyły m.in. rozszerzenia możliwości potwierdzania tożsamości w gminie dla celów korzystania z aplikacji mObywatel nie tylko w procedurze wnioskowania o dowód osobisty, ale także – jak mówił – w ramach oddzielnego procesu. Poprawka doprecyzowała również, że zadania potwierdzania tożsamości i obywatelstwa w gminie są zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej.

REKLAMA

Kolejna z poprawek wprowadziła zmianę w ustawie o dowodach osobistych. Zgodnie z poprawką dotychczasowy proces wnioskowania o wydanie dowodu osobistego, który wymaga złożenia w odpowiednim organie gminy papierowego wniosku, zostanie zautomatyzowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna z poprawek wprowadza okres przejściowy, o co – jak podkreślano – apelowały instytucje finansowe. Chodzi o czas, w którym banki będą mogły wprowadzić narzędzi i procedury pozwalające na respektowanie dowodu w aplikacji mObywatel na równi z plastikowym. Obowiązek taki zostanie wprowadzony najprawdopodobniej 1 września 2023 roku.

Konrad Frysztak (KO) w dyskusji Sejmowej zwrócił uwagę, że nadal brakuje legitymacji dla emerytów resortowych. „To jest bardzo ważne, to bardzo duża grupa emerytów, która również powinna mieć dostęp do tej części” – mówił. Dodał, że klub KO popiera ustawę i nie zgłasza do niej poprawek.

Adrian Zandberg (Lewica) podkreślił, że mObywatel „jest potrzebną usługą publiczną, a ustawa zawiera sporo sensownych przepisów”. „Szkoda, że na niektóre z nich trzeba było czekać tyle czasu” – zaznaczył.

Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska) podkreślił, że ustawa „jest niezmiernie ważna i dobrze, że wreszcie wchodzimy w XXI wiek, także jeżeli chodzi o cyfryzację poszczególnych dokumentów”. Dodał, że jego klub nie ma zastrzeżeń do projektu i będzie go popierał. Jednocześnie złożył poprawkę dotyczącą „digitalizacji karty rowerowej”.

Jakie poprawki zaakceptowała Komisja

Jak uzasadniał podczas posiedzenia komisji poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), w obecnym stanie prawnym powołanie więcej niż jednego sekretarza stanu w ministerstwie jest możliwe pod warunkiem, że taka osoba będzie jednocześnie pełnomocnikiem rządu lub pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów.

"Proponowana zmiana de facto jedynie porządkuje i systematyzuje istniejący stan faktyczny w tym zakresie, umożliwiając - gdy jest to uzasadnione potrzebami urzędu - powołanie danej osoby do pełnienia funkcji sekretarza stanu bez konieczności jednoczesnego ustanawiania pełnomocnika" - mówił.

Zdaniem Biura Legislacyjnego poprawki wychodzą jednak poza zakres ustawy, a "ich przyjęcie spowoduje ominięcie procedury trzech czytań, co może spowodować zakwestionowanie przez TK trybu uchwalenia tych poprawek".

Kolejne z poprawek, które zyskały rekomendacje komisji mówią o tym, że minister właściwy do spraw informatyzacji udostępni aktualny kod źródłowy aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej.

Aprobaty komisji nie uzyskały za to poprawki dotyczące wprowadzenia do aplikacji mObywatel karty rowerowej. W trakcie drugiego czytania sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz odnosząc się do tej kwestii powiedział, że "nie ma technicznego problemu, aby tak się stało", ale poprawka powinna zostać przeanalizowana.

Aplikacją nie będzie można się posłużyć podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty a także przekraczając granicę kraju. W tych wypadkach wciąż wymagane będzie okazanie tradycyjnego dowodu osobistego lub paszportu.

Kto chce odrzucenia ustawy o aplikacji mObywatel

Grzegorz Braun (Konfederacja) wskazywał, że konfederaci „są liderami, jeśli idzie o blogosferę, internet, swobodę w komunikacji z naszymi rodakami i wyborcami za pośrednictwem najnowszych technologii”. „Ale biada nam, gdybyśmy się zgodzili, żeby wszyscy byli temu reżimowi podporządkowani, dlatego składamy wniosek, także w drugim czytaniu, powtórnie, o odrzucenie tego projektu ponieważ jest «totalniacki»” – mówił.

Podobny wniosek Konfederacja złożyła podczas pierwszego czytania projektu. Przeciwko odrzuceniu rządowego projektu w pierwszym czytaniu było 379 posłów, za odrzuceniem ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu.

Komisja wniosek Konfederacji odrzuciła jednomyślnie.

(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

W MOPS nowe kontrowersje ze starym świadczeniem pielęgnacyjnego. Czy można zrezygnować z renty w 2024 r. i w 2025 r.?

Kłopotem są świadczenia konkurencyjne do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem MOPS jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej miał jakieś świadczenie (np. renta) przed 2024 r. i nie zrezygnował z niego przed tą datą, to opiekun nie może otrzymać starego świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 r. albo 2025 r. Opiekunowie liczyli na interpretację przepisów polegającą na tym, że mogą wybrać jedno ze świadczeń (także w 2024 r. albo 2025 r.). Jeżeli jednak pielęgnacyjne zostanie przyznane w 2024 r., to czy to jest możliwe skoro od 1 stycznia 2024 r. weszło świadczenie wspierające?

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

„Pragnę złożyć petycję w sprawie wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy względnie dodatkowych dni urlopu dla osób 55+”. Resort pracy reaguje: 28 kwietnia 2025 r. zaproponowano: praca 6 godzin dziennie zamiast 8., a może 3 dni wolne w tygodniu. Mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

REKLAMA

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty. Chodzi o marcową waloryzację i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te i inne pytania odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Na biurku premiera petycja o 200 000 dodatkowych emerytur (cywilnych) dla mundurowych sprzed 1999 r.

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

REKLAMA

Skrócony czas pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach

Skrócony czas pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pracy od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

REKLAMA