Aplikacja mObywatel. Dokumenty cyfrowe będą uznawane na równi z tradycyjnymi
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów
„mObywatel jest dostępny od 2017 r., jednak wiele placówek i urzędów nie uznawało dokumentów cyfrowych dostępnych w aplikacji. Teraz to się zmieni i już wkrótce w Polsce będzie można potwierdzać tożsamość, legitymując się nowym – cyfrowym dokumentem tożsamości” – wyjaśnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
REKLAMA
Trzeba podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w formie elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać się w kraju. „Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel” – zaznaczył minister Andruszkiewicz.
„To realizacja naszego postulatu wolności i dobrowolności. Niech każdy załatwia swoje sprawy wtedy, kiedy chce, wykorzystując e-usługi. Obywatele zyskają dużo czasu, który spędziliby w urzędach, a dziś wystarczy sięgnąć do telefonu – bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej usług będzie dostępnych w ramach mObywatela i zachęcam wszystkich do korzystania z tej aplikacji” – mówił podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.
„Stajemy się największym krajem z tak potężnym portfelem cyfrowym. To ogromna rewolucja w administracji publicznej i w kontaktach obywateli z urzędami” – dodał minister Andruszkiewicz.
Przekroczenie granicy z dowodem osobistym albo paszportem
Pamiętajmy, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przekraczając granicę kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty.
Źródło: Cyfryzacja KPRM
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA