Oznaczenia geograficzne produktów rolnych mają być lepiej chronione
REKLAMA
REKLAMA
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała w piątek 24 lutego zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych. Komisja opowiedziała się za przyjęciem poprawek Senatu do ustawy.
REKLAMA
Po co jest ta ustawa
Ustawa ma na celu stworzenie jednolitych przepisów dotyczących procedury rejestracji na szczeblu krajowym oraz kontroli i ochrony wszystkich objętych projektem produktów, środków lub napojów. Dotychczas były one rozproszone w różnych aktach prawnych.
Nowe przepisy wdrażają ustawy regulujące kwestie oznaczeń geograficznych. Jeden akt prawny będzie teraz obejmował trzy sektory:
- produktów rolnych i środków spożywczych,
- napojów spirytusowych
- win.
Wyodrębnienie oznaczeń geograficznych ma pozwolić na ujednolicenie przepisów i ułatwić producentom zrozumienie regulacji dotyczących zasad oraz trybu rejestracji i ochrony oznaczeń geograficznych w tych trzech obszarach.
Nazwy pochodzenia pod ochroną
REKLAMA
Ustawa określa warunki ochrony w Polsce nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych lub środków spożywczych. Dotyczy to także oznaczeń geograficznych win i napojów spirytusowych oraz określeń tradycyjnych produktów sektora wina.
Regulacja zawiera m.in. wykaz zadań oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych, jeśli chodzi o kontrolę i certyfikację artykułów rolno-spożywczych. Dotyczy to artykułów, które mają chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne albo są gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami.
Ochroną oznaczeń geograficznych zajmie się nowa Rada
W myśl ustawy powołana zostanie też Rada do Spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Będzie ona opiniować wnioski o rejestrację lub o cofnięcie rejestracji, wnioski o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, a także sprzeciwy krajowe do wniosków o rejestrację. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat