REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do niedzieli porady w sądach i prokuraturach

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa od 20 do 26 lutego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sądach i prokuraturach osoby poszkodowane naruszeniami prawa i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje. Trwa kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa tych poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 r. zmieniono nazwę akcji z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak wówczas tłumaczono, zmiana wynikała „z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem ofiara”.

Jak co roku jednym ze współorganizatorów Tygodnia Pomocy jest resort sprawiedliwości. W organizację przedsięwzięcia włączają się także m.in. sądy, prokuratury, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Przykład
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Warszawie

W Warszawie w sądzie okręgowym z bezpłatnych porad udzielanych przez asystentów sędziów można skorzystać do piątku 24 lutego br. w godzinach 10-14 osobiście w holu głównym lub pod numerem telefonu (22) 440 80 80. Natomiast w Sądzie Okręgowym Warszawa–Praga dyżury będą pełnione 22 oraz 24 lutego w godzinach 10-13, a informacji można zasięgnąć drogą elektroniczną pod specjalnie w tym celu utworzonym adresem: tydzienpomocy@warszawapraga.so.gov.pl.

Z kolei warszawska prokuratura okręgowa poinformowała, że dyżury będą pełnione w godzinach 9–15 w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a także w siedzibach wszystkich podległych prokuratur rejonowych. „Aby uzyskać informację lub poradę, należy zgłosić się w dniach roboczych w siedzibie dowolnej jednostki prokuratury, zaś w sobotę i niedzielę w siedzibie wybranej jednostki jedynie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym” – przekazano. W przypadku Prokuratury Okręgowej w Warszawie takiego zgłoszenia weekendowej porady należy dokonać do czwartku do godz. 14.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przekazała zaś, że w ramach tegorocznej akcji dyżury pełnione będą do 26 lutego w dni powszednie w godzinach 10-15, a w dni wolne od pracy w godzinach 10-13.

REKLAMA

Także na stronach sądów i prokuratur z całego kraju zamieszczono informacje o godzinach i zasadach pełnionych tam dyżurów. Informacje o miejscach i godzinach dyżurów zamieszczono także m.in. na stronach prawniczych samorządów zawodowych – adwokackiego i radcowskiego.

W środę, 22 lutego, wsparcie telefoniczne dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie oferuje zaś Państwowa Komisja ds. pedofilii. „W godzinach 10-18 dyżur telefoniczny będą pełnili prawnik i psycholog. Telefoniczna, a więc anonimowa, rozmowa ze specjalistą może być pierwszym krokiem na drodze rozwiązywania problemów wynikających z doświadczenia tego rodzaju przemocy. Może stać się impulsem do działania na drodze prawnej lub szukania głębszej pomocy psychologicznej” – przekazała ta komisja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc dla pokrzywdzonych przez cały rok

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało, że niezależnie od akcji przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do ponad 300 placówek działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc – prawną i psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną, dostosowaną do ich potrzeb. Jak zaznaczyło MS wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.

Resort sprawiedliwości przekazał również, że do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl. (PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA